Menü Altı
Menü Altı

Kış saati için yürüyüp imza topladılar

Kış saati için yürüyüp imza topladılar

Kış mevsiminde yaz saati uygulamasını kabul etmeyen ve coğrafi koşullara uygun saat dilimine geçilip saatlerin bir saat geriye alınmasını talep eden bazı siyasi parti ve sivil toplum örgütleri, Lefkoşa’da yürüyüş düzenledi.

Dereboyu ışıklarından başlayıp Dereboyu’nda devam eden yürüyüş sırasında “Kabul etmiyoruz” başlıklı bildiri dağıtılarak, kış saati uygulamasına geçilmesi için vatandaş ve esnaftan imza toplandı.

Karanlığı simgeleyen siyah  zemine  üzerine  yazılan bildiride,  “mevcut uygulamanın kuzey yarım kürede  yaşayan tüm canlıların  güneşe olan uyumunu  reddeden akıl ve bilim dışı bir uygulama olduğu” belirtildi.

Bildiride, “Toplumu dünyadan izole edip karanlığa mahrum bırakan kış mevsiminde yaz saati uygulamasını kabul etmiyoruz. Coğrafi koşullarımıza uygun saat dilimine geçilip saatlerin bir saat geri alınmasını talep ediyoruz” denildi.

Yolların karanlık ve tehlikeli olduğu,  mevcut uygulama ile binlerce çalışan, öğrenci ve insanın zifiri karanlıkta yola döküleceği belirtilen bildiride,  mesai saatleri değiştirmenin de özel sektör, kamu çalışanları, öğrencileri ve taşımacılığı kaosa sürükleyeceği iddia edildi.

“Bu uygulama geçen yıl yaşanan kazada ölen gençlerimizin anılarına saygısızlık anlamındadır” ifadeleri yer alan bildiride, uygulamanın dünyayla entegre olmaya çalışan bir toplumun dünyadan izole edilmesini getireceği ileri sürüldü.

Bildiride, uygulamanın elektrik enerjisi kullanımını artıracağı, her kesimin elektrik faturalarının yükselmesine sebep olacağı ifade edildi.

Bildiriye destek veren parti ve sivil toplum örgütleri şunlar:

“KTAMS, KTÖS,  KTOEÖS, DEV-İŞ, TÜRK-SEN, GÜÇ-SEN, EL-SEN, BASIN-SEN, BES, KOOP-SEN, DAÜ-SEN, DAÜ BİR-SEN, ÇAĞ-SEN, TIP-İŞ, TEL-SEN, HTKS, KŞK-SEN, EMEK-İŞ, GENEL-İŞ,  PETROL-İŞ, MAĞUSA TÜRK GENEL-İŞ, CTP, BKP, YKP, TKP-YG, TDP, Bağımsızlık Yolu, Baraka,  Boran Kültür Merkezi, Tabipler Birliği,  Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri Birliği, KTEZO.”

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir