Menü Altı
Menü Altı

Kıbrıslı gazeteciler ortak çalışmayı deneyimleyecek

Kıbrıslı gazeteciler ortak çalışmayı deneyimleyecek

Kıbrıslı Türk ve Rum gazeteciler, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) önderliğinde bir değişim programını başlatmaya hazırlanıyor.

Basın Emekçileri Sendikası, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği ve Kıbrıs Gazeteciler Sendikası ortaklığında, AGİT önderliğinde başlatılacak değişim programıyla, Kıbrıs’ın kuzeyinden seçilecek olan genç gazeteciler güneyde, güneyden seçilecek genç gazeteciler ise kuzeyde 5 gün görev yapacak.

Başvurular örgütlerin Basın-Sen: [email protected], Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği: [email protected], Kıbrıs Gazeteciler Sendikası: [email protected] e-mail adreslerine yapılabilecek. Değişim programı için 1 Kasım 2017 – 31 Aralık 2017 tarihleri arası öngörülüyor. Başvurular 15 Eylül 2017 tarihine kadar kabul edilecek.

Basın-Sen ve KTGB’den yapılan açıklamaya göre, Kıbrıs’ın kuzeyinde mesleğini icra eden gazetecilerin şu şartları karşılaması gerekiyor:

“1- Gazetecilik, iletişim, siyasal çalışmalar ya da benzer bir üniversiteden ve/veya gazetecilik, iletişim veya siyasal çalışmalar yüksek lisans mezunu olmak,

2- Blog ve serbest gazetecilik de dahil olmak üzere gazetecilik/medya/iletişim alanlarında çalışmış olmak. Adayların CV’leri yanısıra 12 aydan eski olmamak üzere 3 haberini de sunması,

3- Adayların şu anda bir basın kurumu ile çalışıyor olması ya da bir basın kurumu ile ilişkisi bulunması,

4- Kıbrıslı Türk adayların, İngilizce ve/veya Yunanca konuşup yazabilmesi,

5- Çok dilli ve çok kültürlü ortamlarda çalışabilecek durumda olmak,

6- Minimum denetim  ve son teslim tarihlerine uyabilecek olması,

7- Seçilecek adayların başvuru tarihinden önce 35 yaşından küçük olması.”

Değişim programına katılacak gazetecilerin AGİT Basın Özgürlüğü Teşkilatı tarafından yolculuk masrafları, geçim masrafları ve konaklama masraflarının ödeneceği belirtilerek adayların banka hesap numarası vermesinin şart olduğu kaydedildi.

Başvurularda cinsiyet eşitliğinin dikkate alınacağı ve başvurular sırasında tüm dini, etnik ve sosyal geçmişe sahip insanların bulunmasının önemli olduğu da vurgulandı.

Seçilen adayların, AGİT Basın Özgürlüğü Teşkilatı Temsilcisi Harlem Desir tarafından 9 Ekim 2017’de Lefkoşa’daki ara bölgede gerçekleşecek toplantıya katılmaları, projenin amaçlarını ve kaliteli gazeteciliğin desteklenmesine yönelik çalışmalarla ilgili fikir alışverişinde bulunması gerektiği duyuruldu.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir