Menü Altı
Menü Altı

Kıbrıslı Ermenileri konu alan “Birlikte” gösterildi

Kıbrıslı Ermenileri konu alan “Birlikte” gösterildi

Mine Balman ile Besim Baysal çiftinin hazırladığı ve Kıbrıslı Ermenileri konu alan belgeselleri “Birlikte”, dün akşam ilk kez gösterildi.

Arabahmet Kültür Evi’nde yer alan gösterime Kıbrıs’ın kuzeyinden ve güneyinden çok sayıda seyirci katıldı.

Kıbrıslı Ermenilerin göçler ve acılarla dolu yaşamlarının konu edildiği belgesel büyük beğeni topladı.

“.asi. Production” tarafından hazırlanan “Birlikte” isimli belgeselde; Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar açısından ele alınan ve yorumlanan Kıbrıs’ın çatışmalı dönemi, bu kez arada kalmış Kıbrıslı Ermenilerin gözünden aktarıldı.

Belgeselde 20. yüzyılın başından itibaren dünyanın dört bir tarafına dağılan Ermenilerin, Kıbrıs’a da yerleşmeleri, adada çeşitli zanaatlar getirmeleri, Türkçe’yi etkin şekilde kullanabilmelerinden dolayı Kıbrıslı Türklerin yaşadığı mahalleleri yaşam alanı olarak belirlemeleri, Kıbrıslı Türklerle birlikte güzel komşuluklar kurmaları, iş yapmaları ve birlikte emek mücadelesi vermeleri konu ediliyor.

60 dakikalık belgeselde ayrıca Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar arasında artan milliyetçilik yüzünden; dükkanların/sokakların yakılması ve Lefkoşa’nın dikenli tellerle bölünmesi, Kıbrıslı Ermenilerin evlerini terk etmek zorunda kalması da anlatılıyor.

Birçok Kıbrıslı Ermeni ile sözlü tarih çalışması yöntemiyle yapılan görüşmelerle hazırlanan belgeselle ilgili bilgiler ve katkıda bulunanlar şöyle açıklandı:

“Yapım: .asi. Production Proje: Mine Balman ve Besim BaysalYönetmen-Montaj: Mine Balman Işık: Besim Baysal Transkript: Besim Baysal Seslendirme: Aslı Murat Çeviri: Yeşer Özdenya Cambaz Redaksiyon: Alexander- Michael Hadjilyra.”

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir