Menü Altı
Menü Altı

“KIB-TEK’e yatırım yapılmazsa elektrik kesintileri tekrardan kâbusa dönebilir”

“KIB-TEK’e yatırım yapılmazsa elektrik kesintileri tekrardan kâbusa dönebilir”

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) Genel Sekreteri Ahmet Tuğcu, artan nüfus ve konutlar nedeniyle Teknecik Elektrik santraline yatırım yapılmasının şart olduğunu açıkladı.

Tuğcu, “Ülkemizde artan nüfus ve konutlar sebebi ile Elektrik enerji ihtiyacı artmıştır. Her yönden gelişen ülkemizde Elektrik enerji ihtiyacı gün geçtikçe artmaktadır. Enerji talebinin karşılanması için Teknecik Elektrik santraline yatırım yapılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Açıklama şöyle:

Ülkenin enerji arz güvenliğinin sağlanması adına Teknecik Elektrik Santraline bir an önce doğrudan alım yöntemi ile yatırım yapılması gerekmektedir.

Santral alımı için 18.10.23 tarihinde kapanan Teknecik Elektrik Santraline iki adet en az 15 MW en fazla da 20 MW  toplamda 30 ile 40 MW dizel santral alım ihalesine tüm teknik ve idari şartnameleri uygun olmasına rağmen, ihaleye katılacak olan firmaların keşif bedeli olan 33 milyon euronun az olduğunu ve bunun artırılmasını talep ettiklerini öğrendik.

El-Sen olarak yaptığımız araştırmalarda ise 2 santralin anahtar teslim maliyetinin 26-28 milyon Euro olduğudur.  Kıb-Tek’ i,dolayısı ile de bu ülkeyi birkaç açgözlü doymaz firmaya 5-7 milyon Euro kaptırmak yerine hem daha uygun fiyata hem de sürecin daha hızlı ilerlemesi adına bağlı bulunduğumuz Başbakan ve Bakanlar kurulunu acil olarak bu konuda bir karar üreterek geçmişte de yapıldığı gibi doğrudan alım yöntemi kararı almasını talep ediyoruz. Bu şirketlere verilecek paralar ile üçüncü bir santral daha alabileceğimiz nettir.

Ülkemizde artan nüfus ve konutlar sebebi ile Elektrik enerji ihtiyacı artmıştır. Her yönden gelişen ülkemizde Elektrik enerji ihtiyacı gün geçtikçe artmaktadır. Enerji talebinin karşılanması için Teknecik Elektrik santraline yatırım yapılması gerekmektedir. Kıb Tek in Elektrik enerjisini ayni makinelere sahip Aksa şirketinden kaç paraya aldığı gerçeği ortadadır.

El-Sen olarak süreci çok yakından takip etmekle birlikte, Sürece katkı koymak adına Muhalefet, Siyasi Partiler ve Sivil Soplum Örgütlerininde Doğrudan Alım Yöntemi ile  Sürecin hızlanması için Teknecik Elektrik Santraline yatırım yapılması ve uygun fiyatlara santral alımı için desteklerini bekliyoruz. Kamuoyuna Saygı ile Duyurulur.

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir