Menü Altı
Menü Altı

“Kan Ver, Can Ver”… Adını ve kan grubunu yaz SMS at

“Kan Ver, Can Ver”… Adını ve kan grubunu yaz SMS at

Sağlık Bakanlığı ile bazı kurum ve örgütler arasında imzalanan “Kan Ver Can Ver” sloganlı projeyle, kan bankası veri tabanı oluşturuluyor.

Sağlık Bakanlığı, Telsim Vodafone Mobile Operations Ltd, Creditwest Bank Ltd ve Acil Servisin Sivil Gönüllüleri Derneği arasında bugün protokol imzalandı.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, protokol kapsamında, kan bağışı gönüllüsü olmak isteyen Telsim aboneleri ücretsiz olarak, bulundukları bölge ve kan grubunu 7283 SMS olarak atabilecek. Kuzey Kıbrıs Turkcell aboneleri ise 05428600112 numaralı telefona mesaj gönderebilecek.

Böylece, Telsim tarafından bir kan bankası veri tabanı oluşturulacak ve oluşturulacak veri tabanı Sağlık Bakanlığı’nın ihtiyacı doğrultusunda kullanılacak. Oluşan veritabanı Telsim Vodafone Mobile Operation Ltd. ve Sağlık Bakanlığı’nda saklanacak.

Protokol, düzenli kan bağışı yapılmasına olanak sağlayarak, özellikle acil ihtiyaç durumlarında ilgili kan grubundaki kişilere doğrudan ulaşılacak bir Kan Bağışı SMS Servisi kurulmasını amaçlıyor.

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, imza töreninde yaptığı konuşmada, KKTC’de hem 150 Thalassaemia hastasının düzenli ihtiyaçları hem de genel anlamda diğer hastaların kan ihtiyaçları göz önüne alındığında ayda ortalama bin 200 – bin 400 ünite kana ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

Sucuoğlu, sağlık alanına ilginin arttığını kaydederek, “Kan Ver Can Ver projesi çok önemli bir atılım. Acil durumlarda kan bulmada yaşanan sıkıntıları ortadan kaldıracağına inanıyorum. Bu projeye katkı koyan herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir