Menü Altı
Menü Altı

Kalp krizini önlemek elinizde

Kalp krizini önlemek elinizde

Son dönemlerde genç yaşta kalp krizi vakalarını sık duyar olduk. Kalp krizinin oluşumunda genleriniz kadar, ne yediğiniz, spor yapıp yapmamanız da etkili oluyor. Hayat tarzınızdaki ufak ama etkili değişikliklerle kalp krizinden korunabilirsiniz.

İşe egzersiz yapmayla başlamalısınız. Uzmanlar, haftada 3 kez 30 dakika kardiyovasküler egzersiz öneriyorlar. Eğer koşmayı sevmiyorsanız, tenis oynayamayı ya da yüzmeyi ihmal etmeyin. Günde 8 saat gece uykusunu ihmal etmeyin. Yetişkinlerin yüzde 60’ında uyku problemi olduğunu düşündüğünüzde uyku faktörünün krizlere etkisini görmek mümkün.

Düşük dozda aspirin, kanı incelterek kalp krizinden koruyor. Bu amaçla üretilen düşük doz aspirinler artık her eczanede satılıyor. Sağlıksız beslenme, hareketsizlik, sigara, fazla kilolar ve yaş yüksek kolesterol seviyelerine sebep olabiliyor. Yüksek kolesterol seviyeleri, kan damarlarının zamanla tıkanıp daralmasına yol açabilir. Bu birikim çok yavaş gerçekleşir. Kan damarları daraldıkça, kalbe giden kan azalır. Kalbe giden kanın sınırlandırılması, göğüs ağrısına (anjin) yol açabilir. Kalbe giden kanın büyük ölçüde azalması veya tamamen durması ise kalp krizi ile sonuçlanabilir. Düşürmek için sağlıklı bir diyet uygulamalı ve egzersiz yapmalısınız. Ayrıca ilaç tedavisi de kolesterolünüzün düşmesinde yararlıdır.

Sakin bir hayatı deneyin

Unutmayın, stresli olunca kalbiniz daha hızlı atar, kan basıncınız yükselir. Stres seviyenizi azaltarak kalbinizin çarpmasını yavaşlatabilirsiniz, aynı anda kan basıncınız da düşecektir. Stresli bir işiniz varsa, işten sonra arkadaşlarınızla beraber vakit geçirin, yürüyüş yapın. Bunlar da işe yaramazsa, profesyonel yardım alın ve psikoloğa gidin. Sigarayı bırakamıyorsanız bile azaltmayı deneyin. Basit kan testlerinizi yaptırın ve durumunuzu gözden geçirin. Ailenizdeki kronik hastalıkları araştırın ve bu konuda bilgi sahibi olun.

Hekim kontrolünde sağlık bir diyet programı uygulamak, kan basıncınızı ve kolesterolünüzü düşürmede size yardımcı olur, kilo almanızı önler. İşlenmiş gıdalardan uzak durun. Haftada en az 2 kez balık yiyin ve bol bol taze sebze-meyve tüketin. Omega 3 yağ asitleri bakımından oldukça zengin olan Somon balığı, damar plağı oluşumunu azaltacaktır.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir