Menü Altı
Menü Altı

İzcan, Özersay, Özyiğit ve Çeler’den erken seçim yorumları

İzcan, Özersay, Özyiğit ve Çeler’den erken seçim yorumları

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Başkanı İzzet İzcan, ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin erken seçim için önerdiği 7 Ocak 2018 tarihine destek verdi.

İzcan, yazılı açıklamasında, Başbakan Hüseyin Özgürgün ve CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ı, 7 Ocak 2018’de erken seçim yapılması yönündeki sözlerinin arkasında durmaya çağırdı.

BKP’nin değişim için çalışan bir parti olduğunu kaydeden İzcan,  “BKP kurulduğu günden beri statükoya karşı mücadele etmiş, yurtseverlerin en geniş birliğini savunmuş, Kıbrıs Türk toplumunun varlık ve kimliğinin korunması için her türlü fedakârlığı yapmıştır” dedi.

Özersay: “Hade”

Halkın Partisi (HP) Kudret Özersay “hade” diyerek erken seçim yapılmasına destek belirtti.

Özersay, Erhürman’ın 7 Ocak önerisinden önce ise “Biz onu bunu bilmeyiz! Yok o hodri meydan çekti, yok öbürüne yanıt verdi! Bu bir samimiyet testidir. Pazartesi, hükümet yahut muhalefet, Meclis’e seçim önergesini getirmeyen ve ivedilik alıp onaylamayan masal okumayı bıraksın. Sahte kabadayılıklarınızdan herkes bıktı. Daha kaç defa yalan üzerinden siyaset yapacaksınız? Aralık ayında bu seçim yapılmalıdır. Halkın talebi de aylardır budur” yorumunda bulunmuştu.

Özyiğit’ten Özgürgün’e “sahte kahraman” benzetmesi

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, yine 7 Ocak tarihi henüz önerilmeden önce şu görüşleri paylaştı:

“Başbakan H.Özgürgün bırakın samimi olmamayı, aynı zamanda ‘sahte kahramanlık’ yapıyor. Altı ay önce gene hodri meydan çekmişti. Buna TDP olarak aynı anda karşılık vererek 2 Temmuz 2017 tarihini önermiştik. CTP önce güvensizlik önergesi vermiş, sonra da bizim önerimize destek vermişti. Önerimiz üzerine Sn. Başbakan kaçacak delik aramış ve ortağı DP Başkanı S.Denktaş’a 15 Nisan 2018 tarihini önertmişti. Ne ilginçtir ki ‘hodri meydan çekenler’ bu önerilerin hiçbirini komitede görüştürmediler bile. Şimdilerde yine hodri meydan çekenler var. Safsatayı bırakın ve samimi olun. Önce komitede görüşülmekte olan Seçim ve Halkoylaması Yasası’nı ‘halkın iradesini en adil ve en demokratik olarak yansıtacak’ şekilde yeniden düzenleyelim ve ‘olabilecek en erken zamanda’ seçime gidelim. TDP hazırdır ya SİZ ! Bu topluma çektirdiklerinizin hesabını vermeye hazır olun. Az kaldı.”

Çeler: “Gündem değiştirmekten vazgeçin”

TDP Milletvekili Zeki Çeler ise erken seçim tartışmalarını gündem değiştirmek olarak yorumladı ve eleştirdi.

Çeler, “Ercan Havaalanı raporunun üstüne gündem değiştirmek için Facebook üstünden seçim düellosu başladı. Meclis burada, partiler, vekiller burada, öneriler komitede. Horoz güreşine çağrı yapacağınıza, gündem değiştirmekten vazgeçip toplumun beklentilerine kulak verin! Döviz aldı başını gider, önleminiz ne? Ercan’da hukuksuzluk var n’apıyorsunuz?  Okullarda kolibasili var sağlık gitti! Daha sayayım?” dedi.,

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir