Menü Altı
Menü Altı

İşte tüm kararlar

İşte tüm kararlar

Bakanlar Kurulu bugünkü toplantısında 22-29 Mart 2021 Tarihlerini Kapsayan Bir Dizi Karar Almıştır. Alınan kararlar şöyle;

Bu çerçevede; sokağa çıkma yasağı yasasının verdiği yetkiyi kullanarak; 22 Mart pazartesi’nden itibaren pazar hariç her gün gece 21.00 den sabah 05.00 e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanmasına, pazar günleri ise sadece eczane, fırın, tarım ve hayvancılık sektörüne bağlı işletmeler ve benzin istasyonlarının muaf olacağı tam sokağa çıkma yasağı uygulanmasına karar vermiştir.

*29 Mart 2021, pazartesi tarihinden itibaren 12nci sınıflar seyreltilmiş olarak eğitime başlayacaktır.

*Yeşil hat tüzüğü kapsamında temassız ticaret yapan kişilerin ilçe emniyet kurullarından izin almaları kaydıyla karantina uygulaması olmaksızın sağlık bakanlığının belirlediği kriterlerde ticaret yapmaları uygun görülmüştür

* Restoranlar, pastane, kafeler ve meyhaneler paket servislerine ek olarak dış mekanlarda oturma alanları görevlerini sürdürebileceklerdir.

*Kavehane, kafeterya ve lokallerin dış sosyal mesafe kurallarına uygun olarak faaliyetlerine devam edebileceklerdir. Ancak belirtilen sektörlerde oyun(okey, tavla v.b.) oynatılamayacaktır.

*Bet ofislerde görev yapan kişilerin 24.03.2021 çarşamba gününe kadar PCR testi taranmaları uygun görülmüş olup, aksi yönde bir karar üretilmemesi halinde belirlenen koşullarda 24.03.2021 tarihinde açılmalarına karar verilmiştir.

*Yüzme havuzlarında spor kulüplerinin performans yüzücüleri ve lisanslı yüzücülerin antrenmanlarının yapılmasına karar verilmiştir. Ancak havuzlarda kurs faaliyetleri kesinlikle yapılmayacaktır.

*Kapalı spor salonlarında (fitnes) görev yapan kişilerin 24.03.2021 çarşamba tarihine kadar taranarak PCR testi yaptırmaları uygun görülmüş olup, aksi bir karar üretilmemesi halinde belirtilen koşullarda 24.03.2021 tarihinde açılmalarına karar verilmiştir

* Ev karantinasına geçilebilmesi için kriterlerinin belirlenerek başlanması yönünde çalışma yapılmasına karar verildi. 12 Nisan 2021 tarihinde 3 günlük kapalı otel turizminin başlanabilmesi için ülkemizde bileklik uygulamasının ve denetiminin hayata geçmiş olması gerekmektedir. Ayrıca geri kalan turizm sektörünün takvimlendirilerek açılması yönünde çalışmalar başlatılmıştır

*Profesyonel tiyatro ve konser gibi performans sanatçılarının çalışmalarını / provalarını bireysel olarak yapmaları uygun görülmüştür. Kapalı olan sektörlere, kapalı olarak kaldıkları sürelere göre 1500 TL katkı verilmesi 23 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirilecektir. Bu kapsamda 49.805 kişiye 60.500.000 TL ödeme yapılacaktır.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir