Menü Altı
Menü Altı

İskenderiye Patriği Güney Kıbrıs’ta

İskenderiye Patriği Güney Kıbrıs’ta

İskenderiye Patriği II. Theodore, Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır arasındaki dostane ilişkilerin, tüm Afrika ve İskenderiye Patrikhanesi için önemli olduğunu söyledi.

Kıbrıs’ı ziyaret etmekte olan Patrik II. Theodore dün Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis tarafından kabul edildi.

Görüşmeden sonra açıklamalarda bulunan Patrik, Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır arasındaki ilişkilerin düzeyini övdü; bu dostane üçlü ilişkinin kendisine çalışmalarında, Patrikhaneye de yeni ufukların açılmasında yardımcı olduğunu belirtti.

Yurt dışında yaşayan Kıbrıslılar konferansına katılmak üzere Kıbrıs’ı ziyaret etmekte olduğunu ifade eden Patrik II. Theodore, bazıları Kıbrıs’tan, Afrika’daki Yunan diasporasının nüfusunun oranının %80’ninin Kıbrıs’tan gidenler olduğunu hatırlattı ve “Onlar bize daha fazla okul ve hastane yapmamızda yardımcı oluyorlar. Kıbrıs’tan gelen papazlar da Patrikhane’de çalışıyorlar” dedi.

Ortadoğu ülkelerinden çocukları misafir eden Kıbrıs Başpiskoposluğu tarafından düzenlenen çocuk yaz kampı dolayısıyla da Kıbrıs’ta bulunduğunu anlatan Patrik, Kıbrıs halkına Patrikhane’nin misyon çalışmalarını sürekli desteklemesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Patrik II. Theodore, İnsani İşler ve Yurt Dışı İşlerinden Sorumlu Komiseri Photis Photiou tarafından da kabul edildi.

Photiou, Patrik’e Kıbrıs ve Diaspora için yaptığı her şeye teşekkür etti; hükümetin her zaman Patrikhane’nin yanında olduğunu tekrarladı.

Photiou, İskenderiye Patriği ile Afrika’da, yurt dışında yaşayan Kıbrıslıların karşı karşıya kaldığı sorunları görüştüklerini ve Komiserlik Ofisi ve Patrikhane arasında yapısal bir diyalog ile bu sorunlar için çözüm üretme konusunda görüş birliğine vardıklarını bildirdi.

(Kaynak: Kıbrıs Haber Ajansı)

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir