En Ust

23 Temmuz 2024

Menü Altı
Menü Altı

Irak ordusu kara harekatı başlattı

Irak ordusu kara harekatı başlattı

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Musul’un batısındaki stratejik Telafer kasabasını Irak Şam İslam Devleti’nden (IŞİD) geri almak için kara harekâtı başlattıklarını açıkladı.

Bugün televizyonda Irak halkına seslenen İbadi, IŞİD’li savaşçıların “teslim olmaktan ya da ölmekten” başka seçenekleri olmadığını söyledi.

Musul’un batısındaki Telafer kasabası Haziran 2014’te IŞİD’in eline geçmişti.

Iraklı güçlerin ülkenin ikinci en büyük kenti Musul’da Temmuz ayında zafer ilan etmesinin ardından, Telafer’in sırada olduğu söyleniyordu. Pazar günü başlatılan kara operasyonu öncesindeki birkaç gün, Iraklı güçler IŞİD’in bölgedeki hedeflerini havadan vurdu.

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, IŞİD’li savaşçıların “teslim olmaktan ya da ölmekten” başka seçenekleri olmadığını söyledi.

Irak’ta Şii ve Sünni Türkmenlerin çoğunlukta yaşadığı Telafer kasabası, ülkede IŞİD’in elinde kalan en geniş topraklardan.

Telafer kasabası, IŞİD’in Musul’u Suriye sınırına bağlayan ikmal hattında ve stratejik önemi büyük.

Ancak kasaba asıl olarak ABD’nin 2003’te Irak’ı işgali sonrası Şii ve Sünni gruplar arasında patlak veren mezhep çatışmalarıyla hafızlara kazındı.

Haziran 2014’te IŞİD, Musul’un 80 km batısındaki kasabayı eline geçirdi.

Kasaba, Ekim 2016’da Irak’taki Şii milislerin çatı örgütü olarak bilinen Haşdi Şabi’ye bağlı bazı grupların operasyon başlatacaklarını duyurmasıyla yeniden gündeme geldi.

Türkiye, Haşdi Şabi liderliğindeki operasyona tepki göstererek, bölgede “etnik ve mezhep dengelerin” dikkate alınması gerektiği uyarısı yaptı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, operasyona ilişkin “Telafer’de bir defa biz bu işe kesinlikle sıcak bakmayız. Telafer tamamen Türkmen ili, ilçesi. Bunun yarısı Şii yarısı Sünni…Fakat Haşdi Şabi burada eğer böyle bir terör estirirse kesinlikle buna olan cevabımız bizim farklı olur” diye konuşmuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, bölgedeki gelişmeler Türkiye’yi tehdit edecek duruma gelirse “her türlü tedbiri alacaklarını” söylemişti.

(Kaynak. BBC Türkçe)

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir