En Ust

20 Haziran 2024

Menü Altı
Menü Altı

İngiltere Dışişleri Bakanı Cameron: Hamas Gazze’de ateşkes teklifini kabul etmeli

İngiltere Dışişleri Bakanı Cameron: Hamas Gazze’de ateşkes teklifini kabul etmeli

İngiltere Dışişleri Bakanı Cameron: Hamas Gazze’de ateşkes teklifini kabul etmeli

İngiltere Dışişleri Bakanı Cameron, BMGK’de, Gazze’de ateşkes öngören teklife destek talep edilen karar tasarısının kabul edilmesiyle ilgili, “Hamas bu teklifi kabul etmeli. Bu, çatışmaları ve çekilen acıları durduracak” ifadelerini kullandı.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, X hesabından yaptığı paylaşımda, ABD Başkanı Joe Biden’ın açıkladığı ve ilk aşamasında Gazze’de hemen ateşkes öngören teklife destek talep edilen karar tasarısının BMGK’de kabul edilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Tasarının kabul edilmesini memnuniyetle karşıladığını söyleyen Cameron, bu adımın, çatışmalara son verme yolunda önemli bir gelişme olduğunu dile getirdi.

Bu noktadan sonra hiçbir mazeret bulunmadığını kaydeden Cameron, “Hamas bu teklifi kabul etmeli. Bu, çatışmaları ve çekilen acıları durduracak. İsrail’in yaptığı bu öneri ABD tarafından desteklendi. Birleşmiş Milletlerde de Cezayir gibi Müslüman ülkeler tarafından desteklendi.” değerlendirmesini yaptı.

“Hamas, bu duruma son verme yolundaki tek engeldir.” diyen Cameron, Gazze’deki durumun da felaket boyutunda olduğuna dikkati çekti.

Düşüncelerinin esir aileleri ile hayatını kaybeden Filistinli ve İsrailli masum sivillerle olduğunu kaydeden Cameron, “İngiltere’nin uzun süredir çağrısını yaptığı esir anlaşması da masada. Tüm tarafları bu fırsatı değerlendirmeye çağırıyoruz. Şimdi her zamandan daha fazla diplomasi zamanı, her zamandan daha fazla kalıcı barış zamanı.” ifadelerini kullandı.

BMGK’de yapılan oylamada konsey üyesi 15 ülkeden 14’ü “evet” oyu verirken Rusya “çekimser” oy kullanmıştı.

ABD Başkanı Biden, 31 Mayıs’ta Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, İsrail’in Gazze’deki ateşkes ve esirlerle ilgili yeni bir öneride bulunduğunu duyurmuştu.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir