Menü Altı
Menü Altı

İktisat Bankası, 23 Eylül 2022’ye ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı

İktisat Bankası, 23 Eylül 2022’ye ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı

KKTC İktisat Bankası, 23 Eylül 2022’ye ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı. Raporda, “Tarihi günler: Japonya YEN’e müdahale etti, TCMB faiz indirdi, dünya bindirdi!” ifadelerine yer verildi.

İktisatbank’ın 23 Eylül 2022’ye ilişkin Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu şu şekilde:

Dün oldukça ilginç bir o kadar da hareketli bir günü geride bıraktık. Ana eğilimin tersi yönünde para politikası duruşuna sahip Türkiye ve Japonya Merkez Bankaları hariç, dünyanın büyük bir bölümü enflasyonla mücadeleye seri faiz artırımları ile dün de devam ederken, finansal fiyatlamalar tarafında ise âdeta tarihi günlerden geçtiğimizi itiraf etmek gerekiyor!

FED’in enflasyonu dizginlemek adına istihdam ve büyümeden feragat ederek daha fazla ‘acı’ kaçınılmaz sloganı ile faiz artırımına devam sinyali vermesi ardından sonucu merakla beklenen Japon Merkez Bankası (BoJ), dün sabah erken saatlerde sahneye çıkarak, para birimleri YEN’in dolar karşısında 24 yılın en zayıf seviyesine geldiği bir ortamda faiz oranlarını sabit tutma kararına imza attı. Gelişmiş ekonomiler içerisinde faiz artırımına gitmeyen tek ülkenin Japonya olduğunu not edelim. Hatırlanacağı üzere, geride bıraktığımız hafta açıklanan enflasyon son 8 yılın zirvesine yükselmişti. BoJ’un faiz oranlarını değiştirmeyerek yüzde – 0,10 seviyesinde tutması reel anlamda oldukça sorunlu bir tabloya işaret ederken, amiral gemi dolar ile aradaki getiri makasının daha da açılması, Japon Yeni’ndeki değer kaybının daha da pekişmesine neden oldu.

USDJPY paritesi dün sabah saatlerinde 146 seviyesine dayaranak 24 yılın yeni en düşük seviyesini test ertmesi ardından, BoJ piyasaya doğrudan müdahale etti. Okurlarımız bu ihtimale haftalardır bültenlerimizde yer verdiğimiz hatırlayacaklardır. 1998 yılından bu yana yapılan ilk müdahale ardından USDJPY paritesi 142 seviyesinin altına geriledi. Japonya Başbakanı Fumio Kishida, spekülasyonlar nedeniyle YEN cephesinde aşırı hareketin göz ardı edilemeyeceğini ve hükümetinin “yüksek düzeyde ihtiyatla” hareket edeceğini ve gerekirse para birimini desteklemek için tekrar müdahale edeceğini söyledi.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.