Menü Altı
Menü Altı

İktisat Bankası, 20 Eylül 2022’ye ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı

İktisat Bankası, 20 Eylül 2022’ye ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı

KKTC İktisat Bankası, 20 Eylül 2022’ye ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı. Raporda, “FED’in ‘aşırıya’ kaçtığı endişesi risk iştahını baskılıyor. $TL yılın zirvesinde” ifadelerine yer verildi.

ktisatbank’ın 20 Eylül 2022’ye ilişkin Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu şu şekilde:

Dünyada kuvvetli seyreden enflasyona karşı doktorların koordineli olarak reçetelendirdiği daha çok faiz artışı ve bunun da yarattığı ileriye dönük daha da fazla beklenti, küresel risk iştahı üzerinde son günlerde ciddi mânâda baskı kurmaya başladı. Yatırımcılar, amiral gemi FED’in bugün başlayacak ve yarın sonuçlanacak olağan toplantısında politika faizini en az 75 baz puan artırarak yüzde 3,00-3,25 bandına getireceğine kesin gözüyle bakarken, vadeli işlemler, 1 tam puan artırıma ise yüzde 19 ihtimal tanıyor. Piyasaların gündeminde bu hafta FED ilk sırada yer alsa da, aralarında Türkiye’nin de olduğu ondan fazla merkez bankasının para politikası toplantısı takip edilecek.

Bizim kanaatimiz, FED’in yarın faiz oranını 75 baz puan daha artıracağı yönünde. Vadeli kontratlar ayrıca faizlerin zirveyi yüzde 50 ihtimalle de olsa yüzde 5,00-yüzde 5,25 bandında göreceğini fiyatlıyor. Enflasyonla mücadele kapsamında faizlerin bu kadar hızlı ve yüksek seviyeye çıkarılması, ABD ekonomisi açısından resesyon veya daha da keskin bir ibareyle âdeta buz kesme anlamına da gelebileceğini ilk kez bültenimizde yüksek sesle telaffuz etmek istiyoruz.

Daha birkaç ay önce, FED’in yeteri kadar agresif biçimde enflasyonla mücadele etmediğinden şikayetçi olan yatırımcılar, hatta bir adım ileriye giderek 2021 yılında politika hatası yapan FED’in kredibilitesini bile tartışılırken, gelinen noktada hayal bile edilemeyen hızda devam eden faiz artırım sürecinin bu sefer de yarardan çok zarar getirebileceği konuşulmaya başlandı. Özellikle, ABD’de Ağustos ayında enflasyonunun beklentiyi aşması sonrası çılgın bir hız kazanan ileriye dönük faiz artırım beklentileri, atılan bunca adımın ekonomi üzerindeki etkilerinin ölçülmesine de olanak tanımıyor! FED’in bu sefer de çok aşırı davranarak yine hataya düşmesi durumunda (hastanın aşırı doz antibiyotiğe maruz kalması misali) ekonominin gereğinden fazla soğumasına da sebebiyet verebileceğini düşünüyoruz.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.