Menü Altı
Menü Altı

İçişleri Bakanı Evren: “Yeni cezaevi nihayet”

İçişleri Bakanı Evren: “Yeni cezaevi nihayet”

Minareliköy’de yaptırılacak 765 kişilik yeni cezaevinin inşaatına, yer tespitinin ardından başlanıyor.

Yeni cezaevi 500 günde tamamlanacak. 500 yetişkin erkek,  100 yetişkin kadın, 65 çocuk ve 100 kişilik açık cezaevi şeklinde inşa edilecek bina, 75 milyon TL’ye mal olacak.

Yeni cezaevi, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği ile Türkiye Müteahhitler Birliği arasında 2015’te imzalanan protokol doğrultusunda, Türkiye ve KKTC’den şirketler tarafından oluşturulan konsorsiyum tarafından inşa edilecek.

Yeni cezaevi binası inşaatında yer alacak firmalar, ilgili sendika ve birlik temsilcileri  bugün İçişleri Bakanı Kutlu Evren’i ziyaret etti.

Evren: “Nihayet yapım aşamasına gelindi”

İçişleri Bakanı Kutlu Evren, İçişleri Bakanlığı’nda düzenlenen görüşmenin başında yaptığı açıklamada, on yıl gündemde olan yeni cezaevi inşasında nihayet yapım aşamasına gelindiğini söyledi.

KKTC-TC işbirliğinin “büyük projeler için örnek teşkil etmesi” temennisinde bulunan Evren, 75 milyon TL’lik projenin 39 Milyon TL’sinin KTİMB üyesi firma tarafından, 36 milyon TL’lik kısmının da TMB üyesi müteahhit firma tarafından yapılacağını kaydetti.

İnşaatın yüzde 52’sini yerli müteahhit firma, yüzde 48’ini de Türkiye’den müteahhit firmanın üstlendiğini anlatan Evren, atölyeler , spor ve sosyal tesislerin de yer alacağı cezaevinin 93 dönümlük arazi üzerine inşa edileceğini söyledi.

Gürcafer: “Doğru bir iş birliği modeli”

KTİMB Başkanı Cafer Gürcafer, yeni cezaevi için yapılan iş birliğini, uzun süredir tesis edilmeye çalışılan doğru bir iş birliği modeli olarak değerlendirdi.

Ankara kaynaklı ihaleler ve Akdeniz için öngörülen projelerin TC ile KKTC’li şirketlerin iş birliğinde yapılması için çalışmalarını sürdüreceklerini belirten Gürcafer, “Doğru modelin bu olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Protokol’e KKTC’den kaynaklanan bir takım sıkıntılardan dolayı uyulamadığını kaydeden Gürcafer, ihaleyi kazanan TMB üyesi şirketin konuya çok hassasiyet gösterdiğini belirtti.

Sendikacılar

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası Başkanı Metin Atan, Merkezi Cezaevi’nin KKTC’nin kanayan yarası olduğunu, yeni cezaevinin bir “devrim” niteliğinde olduğunu kaydetti.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası Başkanı Ahmet Kaptan, cezaevindeki sorunların sendikal yaşantısında karşı karşıya kaldığı en eski sorun olduğunu belirtti.

Verdiği söze sahip çıktığı için Bakan Kutlu Evren’e teşekkür eden Kaptan,  cezaevinde bina dışındaki sıkıntıların çözülmesi için çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti.

Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAK-SEN) Genel Sekreteri Fırat Yılmaz, yeni binası ile birlikte cezaevinin hem daha rehabilite edici, hem de çalışma ortamının daha iyi olacağını söyledi.

Gardiyanlar Birliği Başkanı Salih Kayalı ise her gün mahkumları ve çalışanları altyapısı çok kötü olan bir cezaevinde görmenin çök üzücü olduğunu kaydetti.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir