Menü Altı
Menü Altı

Hüdaverdi sessizliğini bozdu: Çürük elmalar nedeniyle tüm doktorlar töhmet altında

Hüdaverdi sessizliğini bozdu: Çürük elmalar nedeniyle tüm doktorlar töhmet altında

Yılda 100 binden fazla reçetede yolsuzluk yapıldığının ortaya çıkmasının ardından başlayan soruşturmada, aralarında doktor ve eczacıların olduğu 30’a yakın zanlı tutuklandı.

Her gün yeni tutuklamalar yaşanırken, ülkenin dört bir yanından da kupürsüz ilaçlar fışkırıyor.

Beraberinde soruşturmaya yönelik eleştiriler de eksik olmuyor.

Girne bölgesi doktorlarından iç hastalıkları uzmanı Özcan Hüdaverdi, “çürük elmalar nedeniyle tüm doktorların töhmet altında bırakıldığını” belirterek, buna isyan etti.

“İyi niyetli, vefakar meslektaşlarının da bu süreçte tutuklandığını” savunan Hüdaverdi, “Bu noktada haykırmak istiyorum. Vefakar olduğumuz için yargılanacaksak eğer, adada bir tane doktor bulamazsınız.” dedi.

Dr. Özcan Hüdaverdi, “Yargılanan meslektaşlarımın, tamamen iyi niyetinden dolayı bazı düzenbazlar yüzünden itibarları ile oynanmıştır.” ifadelerini kullandı.

Hüdaverdi’nin kişisel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım şöyle:

“16 yıldır İç hastalıkları uzman doktor olarak görev yapmaktayım.

Son zamanlarda gündemde olan reçete vs gibi haberlerle MESLEĞIMİZLE gündemdeyiz.

 

Ben ve meslektaşlarım bir çok konuda vefakarız.

ANCAK HER MESLEK GRUBUNDA ÇÜRÜK ELMA VARDIR. VE MALESEF BU GÜN ARAMIZDAKI BIŔKAC CÜRÜK ELMA YÜZÜNDEN HEPIMIZ TÖHMET ALTINDAYİZ. DAHA DA KÖTÜSÜ BU KURU YANINDA YAŞ DA YANAR MİSALI İYI NIYETLI VEFAKAR MESLEKTAŞLARIMIZ DA  KELEPÇELENIYOR.

BU NOKTADA HAYKIRMAK İSTIYORUM :

Vefakar olduğumuz için yargılanacaksak eğer, adada bir tane doktor bulamazsınız ve dünyada ulaşılması en kolay uzman doktora ulaşmanız mümkün olmaycak artık!!!

Mesela,

Dr annemin ilacını yaz , Dr çocuğum okula gitmedi rapor yaz, Dr sınavı vardı uyanamadı, Dr seferberliği unuttum, Dr yarın av var , Dr senelik 21 gün rapor hakkım var… gibiiii

Dr yaşlımız vardı  yatalak  ama köyde takip eden birisi yoktu sen yardımcı ol ölüm raporunu yaz otopsi yapılmasın gibi…

Yargılanan Meslektaşlarım tamamen iyi niyetinden dolayı bazı düzenbazlar yüzünden itibarları ile oynanmıştır!!

Ve malesef üzülerek söylüyorum ki , en KUTSAL ve vefakar meslek olan Doktorluğu birkaç  çürük elmalar yüzünden bizi en derin bir şekilde yüreğimizden hançerledi.”

SORUŞTURMADA 27 KİŞİ TUTUKLANDI, 15’İ SERBEST BIRAKILDI

Sigorta reçeteleri üzerinden yapılan usulsüzlük ile ilgili 21-22 Eylül’de üç doktor ve üç eczacı, 23 Eylül’de iki doktor ve iki eczacının da aralarında olduğu 7 kişi, 26 Eylül’de bir eczacı ve bir vatandaş, 28 Eylül’de bir vatandaş, 29 Eylül’de bir eczacı, 2 Ekim’de iki eczacı ve bir doktor, 3 Ekim’de bir eczacı, 4 Ekim’de iki doktor ve bir eczacı ve 5 Ekim’de bir doktor, bir eczacı ve bir sivil tutuklanmıştı.

Soruşturma kapsamında 9’u doktor, 12’si eczacı ve 6’sı da farklı mesleklerden olmak üzere toplam 27 kişi tutuklandı.

Bugüne kadar 4 doktor, 5 eczacı ve 6 vatandaş ile birlikte tutuksuz yargılanmasına karar verilen zanlı sayısı ise 15’e yükseldi.

Soruşturmada şu anda 12 tutuklu zanlı bulunuyor.

ŞU ANA KADAR TOPLAM 7 AYRI YERDE KUPÜRSÜZ İLAÇLAR BULUNDU

Lefke bölgesinde, Gemikonağı’nda soruşturmanın hemen akabinde kupürü kesilmiş ilaç dolu 26 çöp torbası bulunmuştu.

Ardından, 28 Eylül’de Haspolat’ta bir çöpte 11 poşet, 29 Eylül’de Lefkoşa’da çöp konteyneri içinde üç büyük, iki küçük torba, 3 Ekim’de ise Dörtyol’da çöpte dağınık halde ve Türkeli köyünün Akdağ mevkisindeki su deposu yakınlarında 15 çöp poşeti kupürü kesilmiş ilaçlar bulunmuştu.

Son olarak 4 Ekim’de Gemikonağı’nda kupürleri kesilmiş bir çöp poşeti ilaç daha bulunmuştu.

NE OLMUŞTU?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, 12 Eylül günü yaptığı açıklamada, reçete dolandırıcılığıyla ilgili Polis Genel Müdürlüğü’ne suç duyurusunda bulunduklarını duyurmuştu. Gardiyanoğlu, yılda 100 binden fazla reçetede yolsuzluğun söz konusu olduğunu kaydetmişti.

İddiaya göre, bazı serbest çalışan hekimlerin, bazı eczaneler ve ecza depolarıyla anlaşarak, KKTC’de ikamet etmeyen kişilerin adına reçete düzenledi. Fazla ilaç ve hastalıkla ilgisi olmayan ilaçları sigorta reçetelerine yazarak devlet milyonlarca lira zarara uğratıldı.

Vurgunun boyutunun 90 milyon TL’nin üzerinde olduğu belirtiliyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir