Menü Altı
Menü Altı

Hristodulidis: “Misilleme yok”

Hristodulidis: “Misilleme yok”

Birleşmiş Milletler (BM), Kıbrıs Kültürel Haklar Raporu’nda Kuzey ve Güney Kıbrıs makamlarına, dini haklara saygı duymaları çağrısında bulunulurken, Rum Sözcü Nikos Hristodulidis, yarın yapılacak Hala Sultan ziyaretinin yasaklanmasının söz konusu olmadığını açıkladı.

Politis gazetesi “Din Herkes İçin İnsani Hak – BM’den Kıbrıslı Türklere ve Kıbrıs Cumhuriyeti’ne İbadet Alanlarına Erişim Konusunda Tavsiyeler” başlıkları altında manşet ve iç sayfalarından geniş yer verdiği haberinde, BM Kültürel Haklar Özel Raportörü Karima Bennoune’un Kıbrıs’taki kültürel haklara ilişkin raporunda, KKTC ve Güney Kıbrıs makamlarına, dini ibadetlere engel olmamaları yönünde tavsiyelerde bulunduğunu yazdı.

Gazete, Raportör Bennoune’un geçtiğimiz Mart ayında, 34’üncü BM İnsan Hakları Konseyi toplantısında sunulduğunu belirttiği raporunda, Kıbrıs Rum makamlarına, KKTC’de yaşayanların Güney Kıbrıs’taki ibadet yerlerine erişimine kolaylık sağlaması, KKTC makamlarına ise, KKTC’de yapılacak ibadetlere koyduğu kısıtlamaları yeniden değerlendirmesi çağrısında bulunduğunu yazdı.

Adayı geçe yıl ziyaret eden Bennoune’un raporunda, “tüm tarafların kültürel mirası ve bununla ilgili konuları siyasileştirmemesi ve karşı taraf aleyhine silah veya müzakere kozu olarak kullanmaması gerektiğini” vurguladığını yazan gazete, raporun içeriğini ayrıntılı şekilde yer verdi.

Hristodulidis: “Misilleme yok”

Öte yandan Rum Sözcü Nikos Hristodulidis, yarın Hala Sultan tekkesine gerçekleştirilecek ziyaret konusunda Kıbrıs Rum tarafının, KKTC makamlarının izlediğini savunduğu yolu izlemeyeceğini açıkladı.

Habere göre, Güzelyurt’taki Ay. Mamas Kilisesi’nde Kıbrıslı Rumların ayin yapmalarına izin verilmemesinin ardından Rum hükümetinin misilleme yapıp yapmayacağının sorulması üzerine Hristodulidis, “Biz sahte devlet değiliz. Biz AB üyesi olan Kıbrıs Cumhuriyetiyiz ve AB değer ve ilkeleri çerçevesinde hareket ediyoruz. Kıbrıslı Türklerin Kıbrıslı Rumlardan uzaklaştırılmasını hedefleyen sözde bir hükümet gibi davranmayacağız” şeklinde konuştu.

Gazete, Hristodulidis’in ayrıca, “adanın yeniden birleşmesini isteyen Kıbrıslı Türk güçlere mesaj göndererek, Ay. Mamas kilisesindeki ayinin engellenmesi gibi, KKTC’de gerçekleşen bu tip eylemlere karşı çıkmalarının vakti geldiğini” savunduğunu yazdı.

Fileleftheros gazetesi ise konuya ilişkin haberini “Hükümetten Kıbrıslı Türklere Çağrı – Türkiye’nin Eylemlerine Tepki Göstersinler” başlığı altında verirken, Rum hükümetinin, Türkiye’nin KKTC’deki sözde “kışkırtıcı eylemlerini” yakından takip ettiklerini söylediğini aktardı.

Gazete, Hristodulidis’in yukarıdaki açıklamalarına ek olarak, “Türkiye’nin işgal bölgelerindeki kışkırtıcı faaliyetlerini” yorumlamasının istenmesi üzerine yaptığı açıklamada Kıbrıslı Türklere tepki göstermeleri çağrısında bulunduğunu yazdı.

Hristodulidis, Türkiye’nin bu eylemlerinin, “müzakerelerin devam etmesi olasılığı karşısında kaldığı zor durumun bir göstergesi olduğunu” iddia etti.Hristodulidis açıklamasında ayrıca, “Crans-Montana zirvesinin sonucunun, Türkiye’nin müzakere masasındaki tezlerinin sonucu olduğu, müzakerelerin devamının da yine ve sadece Türkiye’nin yaklaşımına bağlı bulunduğunu” öne sürdü.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir