Menü Altı
Menü Altı

HP Başsavcılık’a başvurdu

HP Başsavcılık’a başvurdu

Halkın Partisi (HP), “Kooperatif Merkez Bankası Yönetim Kurulu’nun bazı kararlarıyla bankanın zarara uğratıldığı” gerekçesiyle Başsavcılığa başvurdu.

HP basın bürosundan yapılan açıklamaya göre, HP Başkanı Kudret Özersay, Parti Meclisi üyesi avukatlar Ayşegül Baybars ve Uğur Çulhaoğlu ile birlikte, kendilerine iletilen Merkez Bankası raporunu da ekledikleri belgeleri Hukuk Dairesi’ne ileterek yasalar çerçevesinde gereğinin yapılmasını talep etti.

Yapılan başvuruda, “bankayı zarara uğrattıkları denetim raporunda saptanan ve istifa eden üyelerin iştiraklerin yönetimine getirildiği” ileri sürülerek, bunun yeni tehlike oluşturduğu savunuldu.

Başvuruda, bahse konu raporla hukuka aykırı kararlara imza attıklarının saptandığı savunulan Yönetim Kurulu’nun diğer üyelerinin, bugün halen görevde oldukları ileri sürülerek, bu kişilerin de olası cezai sorumluluğuna işaret edildi ve savcılığın polis ile birlikte devreye girmesi istendi.

Özersay: “Kurumlarımıza sahip çıkıyoruz”

Başvurudan sonra konuşan HP Başkanı Özersay “Halka ait kurumlara sahip çıkmak için hükümet olmayı beklemeye gerek yoktur. Bugünden kurumlarımıza sahip çıkıyoruz çünkü halkın birikimlerinin boşa harcanmasını, kurumlarımızın içinin boşaltılmasını istemiyoruz. Buna müsaade etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Özersay, şöyle konuştu:

“Ülkemizde çoğu zaman kurumların kendi inisiyatifleriyle ülkedeki önemli olaylarda dahi harekete geçmedikleri, sorumluluk almak konusunda isteksiz davrandıkları bilinen bir gerçektir. Ancak suç teşkil edebilecek bir konu Savcılığın ve/veya polisimizin dikkatine getirildikten sonra bahse konu kurumların harekete geçmesi gerekir. Bu yasal sorumluluklarıdır. Biz bu bağlamda, ilgili bankanın yasalar çerçevesinde denetimini yapan ve konunun uzmanı olan Merkez Bankası raporunu kurumlarımızın dikkatine getirdik. Raporda Bankalar Yasası’nın hangi maddelerinin ihlal edildiği ve bankanın hangi açılardan zarara uğratıldığı açıkça ifade ediliyor. Düne kadar Savcılık bunu bilmiyorsaydı da bugün artık biliyorlar. Çünkü Merkez bankası raporu artık ellerinde vardır. Bu nedenle Hukuk Dairesi’nden ve polisten bu konuda ciddi bir araştırma yapmalarını bekliyoruz. Bunun, görevleri olduğunu düşünüyoruz.”

Merkez Bankası’nın ihmali varsa bunun da ortaya çıkması gerektiğini ifade eden Özersay, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Yok eğer bu raporun aylarca ileriye taşınmamış olmasının kamuoyu tarafından bilinmeyen bir başka nedeni varsa da bunun netleştirilmesi gerekir. Makul bir gerekçe yoksa ortada Merkez Bankası’nın ihmalinden kaynaklanan bir sıkıntı var demektir. Bankanın zarara uğratıldığı, verilmemesi gereken krediler verildiği saptaması yapan bir rapor ertesinde yapılması gerekenler Merkez bankası yasasında ve Bankalar Yasası’nda yazmaktadır. Bir kez suç unsuru ve sarih hukuksuzluklar tespit edildikten sonra soruşturma açılması ve konunun Savcılığa aktarılmış olması gerekirdi diye düşünüyoruz.”

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir