Menü Altı
Menü Altı

Hakkı: “Evkaf’ın Maraş ısrarı komisyonu çökertecek”

Hakkı: “Evkaf’ın Maraş ısrarı komisyonu çökertecek”

Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvuran Kıbrıslı Rumların avukatlığını yapan ve AİHM’de Taşınmaz Mal Komisyonu aleyhine davalar getiren avukat Murat Hakkı, Evkaf’ın Maraş ile ilgili ısrarının Taşınmaz Mal Komisyonu’nun sonu anlamına gelebileceğini iddia etti.

Avukat Hakkı, Havadis gazetesinden Öntaç Düzgün’ün imzasıyla bugün yayımlanan röportajında, Evkaf’ın Maraş ile ilgili hak talebini devam ettirmesi nedeniyle Kıbrıslı Rumlar müvekkillerinin iç hukuk yolunu tükettikleri inancı ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne dava dosyaladıklarını söyledi.

Hakkı, AİHM’in davaları kabul etmesi durumunda Taşınmaz Mal Komisyonu’nun işlevinin bitebileceği öngörüsünde bulundu.

Hakkı, “Ortada Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nin Maraş ile ilgili Evkaf’ı taraf yapan kararı olduğu sürece şu an itibarı ile sözü edilen Maraş girişimlerinin hiç birisinin yapılması hukuken mümkün değil. Yasalar buna izin vermez. Böylesi girişimlere hukuki zemin kazandırılabilmesi için Gazimağusa Kaza Mahkemesinin kararının bertaraf edilmesi gerekiyor” dedi.

Murat Hakkı “Komisyona yapılan yaklaşık 6 bin 500 başvurudan yaklaşık 500 tanesi doğrudan veya dolaylı olarak Maraş’la ilgili başvurulardır. Diğer başvurularda şu ya da bu oranda gelişmeler yaşanmakla birlikte Maraş başvurularının hiçbirisinde bu güne kadar bir ilerleme olmamıştır” diye konuştu.

Evkaf yöneticilerinin gerekirse AİHM’e gitme konusunda istekli olduklarına dair söylemleri de cevaplayan Hakkı, “Daha önce de söylediğim gibi doğal adalet kurallarına aykırı olarak alınmış bir mahkeme kararının uluslararası mahkemelerde ciddiye alınması söz konusu değildir. Evkaf’ın AİHM’ne bir müracaatı olursa bu kesinlikle göz ardı edilecektir” dedi.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir