En Ust

15 Temmuz 2024

Menü Altı
Menü Altı

Hakan Çakmak anısına hazırlanan fotoğraf sergisi dün akşam açıldı

Hakan Çakmak anısına hazırlanan fotoğraf sergisi dün akşam açıldı

Geçtiğimiz yıl aniden rahatsızlanarak hayatını kaybeden BRT çalışanlarından Hakan Çakmak anısına hazırlanan fotoğraf sergisi dün akşam açıldı.

Sanatçı Yıltan Taşçı tarafından hazırlanan ‘Hakan Çakmak ve Ressamlarımız’ adlı 49 fotoğrafın yer aldığı sergi i 26 Haziran’a kadar gezilebilecek.

İsmet Vehit Güney Sanat Merkezi’nde yer alan “Hakan Çakmak ve Ressamlarımız” isimli serginin açılışında Çakmak’ın sergiye konu olan ressamlarla videosu da gösterildi.

Açılışta konuşan sanatçı Yıltan Taşçı, Hakan Çakmak’ın BRT’de yaptığı sanat programlarıyla Kıbrıs Türk sanatının 22 yıllık kimliğini kayıt altına aldığını ve toplum için önemli bir bellek oluşturduğunu kaydederek “Umarım bu programlar değerlendirilir ve korunur” dedi.
Hakan Çakmak’la ortak bir sergi projesine hazırlığında olduklarını da belirten Taşçı, “Can dostumuz Hakan aramızdan ayrıldı ve ortak projemiz yarım kaldı. Bu projeyi tamamlamak boynumun borcuydu” dedi.

Açılışa katılan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da Hakan Çakmak’ın ölüm haberini aldığında ne kadar üzüldüğünü anımsattı.
Akıncı, “Hepimiz, ‘bu gidiş olmadı’ diye düşündük ama ne yazık ki hayat acı gerçeklerle dolu. Beklenmedik anlarda sevdiğimiz arkadaşlarımızı kaybedebiliyoruz. Yapılanlar, üretilenler kalıyor,nesilden nesile aktarılabiliyor. Bir toplum varlığı ancak bununla sürebilir” diye konuştu.

Akıncı, sanatın, kültürün her alanında alın teri dökenlerin toplumun varlığına büyük değer kattığını da vurguladı.

20 yılı aşkın süre BRT’de “Sanat Güncesi” programını hazırlayan ve sunan, birçok dergide ve gazetede editörlük de yapan Hakan Çakmak geçtiğimiz yıl aniden rahatsızlanarak 49 yaşında hayatını kaybetmişti.

Hakan Çakmak için dün Minareliköy’deki kabri başında da anma töreni düzenlenmişti.

BRT/

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir