En Ust

19 Temmuz 2024

Menü Altı
Menü Altı

Güvenlik Konseyi’nden Kuzey Kore’ye ağır yaptırımlar

Güvenlik Konseyi’nden Kuzey Kore’ye ağır yaptırımlar

Nükleer program ve füze denemelerini, uluslararası toplumun tüm tepkilerine rağmen ısrarla sürdüren Kuzey Kore’ye yönelik çok ağır yaptırımlar getirildi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore ekonomisine büyük darbe vuracak yaptırımların yer aldığı tasarıyı oy çoğunluğuyla kabul etti.

ABD tarafından geçtiğimiz hafta diğer Güvenlik Konseyi üyeleriyle paylaşılan taslak tasarı, üzerinde bazı değişikler yapıldıktan sonra konseye sunuldu. Uzlaşılan tasarı on beş üye ülkenin evet oyuyla kabul edildi.

Kuzey Kore ekonomisine büyük darbe

Tasarının kabul edilmesiyle birlikte Kuzey Kore’ye ham ve işlenmiş petrolle sıvı doğal gaz ihracatına kısıtlama getirildi. Ülkenin en önemli gelir kaynaklarından biri olan tekstil ihracatına da ambargo kararı alındı.

Tasarının kabul edilmesi sonrasında yapılan açıklamalarda, bu yaptırımların Kuzey Kore’ye şimdiye kadar uygulanan en ağır ve en ciddi yaptırımlar olduğu yorumları yapıldı.

Seyahat yasağı ve mal varlıklarının dondurulmasına itiraz geldi

ABD’nin taslak tasarı metninde yer alan, Kuzey Kore hükümeti ve lideri Kim Jong Un’un şahsi mal varlıklarını dondurma ve seyahat yasağı getirilmesi gibi yaptırımlar nihai tasarıda yer almadı. ABD’nin önceki taslak metninde yer alan bazı yaptırım maddelerin Rusya ve Çin’den itiraz geldiği belirtildi.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, kabul edilen tasarıyla birlikte şimdiye kadar Kuzey Kore’ye yönelik en sert yaptırım kararlarının alındığını belirtti. Haley, tasarının Güvenlik Konseyi’nde oy birliğiyle kabul edilmesinde, Başkan Donald Trump’la Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasındaki güçlü ilişkinin payı olduğunu kaydetti.

ABD’nin Kuzey Kore’yle savaş istemediğini söyleyen Haley, Kuzey Kore’nin nükleer programını durdurmayı kabul etmesi halinde geleceğini geri kazanabileceğini açıkladı. Ancak Haley’e göre, Kuzey Kore, Güvenlik Konseyi’ne barış içinde yaşayabileceğini kanıtlamak zorunda.

Kuzey Kore’ye uygulanacak yeni yaptırımlar

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin almış olduğu karara göre Kuzey Kore’ye uygulanacak yaptırımlar şöyle:

“Petrol ihracatına sınırlama, sıvı ve doğal gaz ithalatına yasaklama, kumaş ve kısmen tamamlanmış giysiler de dahil olmak üzere tekstil ithalatına yasaklama, kargo gemilerinin giriş çıkışlarının kontrol altına alması ve gittikleri ülkelerin limanlarında aranması, Kuzey Kore vatandaşlarına ülke dışında bazı istisnalar dışında çalışma yasağı.”

(Kaynak: Amerika’nın Sesi)

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir