En Ust

19 Temmuz 2024

Menü Altı
Menü Altı

Guterres: “Tarihi çözüm fırsatı kaçtı”

Guterres: “Tarihi çözüm fırsatı kaçtı”

Crans-Montana’da başarısızlıkla sonuçlanan Kıbrıs müzakerelerinin ardından beklenen BM raporu açıklandı; Genel Sekreter Antonio Guterres raprunda “Tarihi bir çözüm fırsatı kaçtı” vurgusunda bulundu. Guterres başarısızlığın nedeni olarak tarafların birbirine güven eksikliği ve siyasi irade yetersizliğini gösterdi.

Cyprus Mail’in haberine göre, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsviçre’de Temmuz ayında garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin de katıldığı konferansla ilgili değerlendirmelerini içeren 12 sayfalık raporu açıkladı.

Çok yaklaşmıştık, imzaya başbakanlar çağrılacaktı

Guterres, İsviçre’nin Crans-Montana kasabasında garantör ülkelerin dışişleri bakanları seviyesinde katıldığı Kıbrıs konferansında stratejik bir anlaşmaya çok yaklaştıklarını ve garantiler ile askerler konusunda son kararı vermek üzere garantör ülke başbakanlarını çağırma aşamasına geldiklerini hatırlattı.

Siyasi irade eksikliği Rum tarafını işaret etti

Kıbrıs’ta Türk ve Rum liderler, Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasiadis arasında 2.5 yıl önce başlayan müzakerelerle ilgili gelişmeleri kaleme alan Genel Sekreter, başarısızlıktan sorumlu olarak bir tarafı göstermedi ancak “siyasi irade eksikliği” diyerek Kıbrıs Rum tarafını işaret etti.

Guterres, Kıbrıs müzakerelerinin devamının Kıbrıs’ta Türk ve Rum taraflarının ortak kararına bağlı olduğuna dikkat çekerek, “Birleşmiş Milletler Kıbrıs sorununun çözümüne katkıda bulunmaya hazır, ancak bu konuda en büyük görev Kıbrıs’taki tarafların ortak iradesine bağlı. Çağrı yapılması halinde, bırakıldığı yerden devam ederiz” dedi.

Genel Sekreter raporunun detaylarında, Rum parlamentosunun Kıbrıs’ın Yunanistan’la birleşmesini öngören ENOSİS’in kutlanması yönünde aldığı karar ile elektrik ve mobil iletişim hatlarının birleştirilmesini öngören güven artırıcı tedbirlerin uygulanmamasının, taraflar arasında güven ve müzakerelerde zaman kaybına yol açtığını vurguladı.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir