Menü Altı
Menü Altı

Guterres liderleri bekliyor

Guterres liderleri bekliyor

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, BM Genel Kurulu çalışmaları çerçevesinde önümüzdeki hafta New York’a gidecek Kıbrıslı liderlerle başarısızlıkla sonuçlanan Crans-Montana konferansını değerlendirip önümüzdeki süreçle ilgili görüşmek istediği belirtildi.

BM Genel Serketeri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar, bugün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile bir araya geldi.

Spehar, görüşme sonrası basına açıklamasında BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Crans-Montana konferansının yansımaları ışığında yaptıkları çıkarımlar, değerlendirmeler ve önlerinde uzanan süreçle ilgili görüşmek istediğini söyledi.

Spehar, Guterres’in müzakerelerin yeniden nasıl başlatılabileceğiyle ilgili Akıncı ve Anastasiadis’in fikirlerini dinlemek istediğini de kaydetti.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla görüşmesi sonrasında kısa bir açıklama yaptı ve görüşmenin iyi geçtiğini söyledi.

Bu sabah Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le de bir görüşme gerçekleştirdiğini hatırlatan Spehar, liderlerle New York ziyaretleri öncesince bu kapsamda bir araya geldiklerini ifade etti.

“Crans-Montana’nın yansımaları ve getirilerini konuşmak istiyor”

Akıncı ve Anastasiadis’in önümüzdeki hafta BM Genel Kurulu kapsamında gerçekleştirecekleri New York ziyaretinde BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’le de görüşeceklerini ifade eden Spehar, Akıcı ve Anastasiadis’e, Guterres’in kendileriyle Crans-Montana konferansının yansımaları ve getirileriyle ilgili konuşmak istediğini ilettiğini kaydetti.

Guterres’ın Crans Montana sonrasında liderlere bu görüşmeyle ilgili değerlendirmeler ve çıkarımlar yapmak; bundan sonra neler olabileceğiyle ilgili öneriler üretmelerini önerdiğini anlatan Spehar, Genel Sekreter’in şimdi bunları dinlemek istediğini belirtti.

Spehar, Genel Sekreter’in Crans-Montana’daki konferansın yansımaları ışığında önerindeki süreç ve belki müzakerelerin nasıl yeniden başlatılabileceğiyle ilgili liderlerin somut bir fikirleri olup olmadığını görmek istediğini söyledi.

“Somut bir resim görme beklentisi içindeyiz”

Liderlerin New York’ta Guterres’le yapacağı görüşmeyle ilgili beklentisinin ne olduğunun sorulması üzerine ise Elizabeth Spehar, tüm tarafların içinde bulunduğu somut bir resim görme beklentisi içerisinde olduklarını ve Genel Sekreter’in bu aşamada yapılabilecek bir şey olup olmadığını görmek istediğini ifade etti.

“Önce tarafların fikirleri…”

Spehar, ancak Gutteres’ın liderler tarafından yürütülen ve “Kıbrıslı” olma özelliği taşıyan çözüm sürecine saygı duyduğunu da dile getirdi ve öncelikle liderlerle tarafların önerileriyle fikirlerini duymak ve daha sonra kendi fikirlerini oluşturmak istediğini ifade etti.

Spehar, BM’nin adada iyi niyet misyonu çerçevesindeki görevlerinin sürdüğünü de sözlerine ekledi.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir