En Ust

20 Haziran 2024

Menü Altı
Menü Altı

Güneyde başkanlık seçimi 28 Ocak’ta

Güneyde başkanlık seçimi 28 Ocak’ta

Güney Kıbrıs’ta 18 Şubat 2018’de yapılması gereken başkanlık seçimi, karnaval nedeniyle değişti ve ilk turun 28 Ocak’ta ikinci turun ise 4 Şubat’ta yapılmasına karar verildi.

Politis gazetesinin haberine göre, İçişleri Bakanı Konstantinos Petridis başkanlığında dün yapılan toplantıda, partilerin çoğunluğunun onayıyla seçimlerin yapılmasının hızlandırılması konusunda anlaşma sağlandı.

Haberde, normal şartlarda ilk turun karnaval gününe denk gelen 18 Şubat’ta yapılacağı, ancak bu durumun seçimlere katılım konusunun haricinde, asayiş sorunları meydana getireceği kaydedildi.

Dün kararlaştırılanlar temelinde, seçimlerin ilk turunun 28 Ocak, ikinci turunun da 4 Şubat’ta yapılacağını yazan gazete, bu duruma tek itiraz edenin Vatandaşlar İttifakı olduğunu ve bunun seçimlerin 18 Şubat’tan bir hafta sonra, yani 25 Şubat ile 5 Mart’ta yapılmasını önerdiğini belirtti.

Ancak bu önerinin reddedildiğini, çünkü böyle bir senaryonun gerçekleşmesi durumunda, Rum Yönetimi Başkanının görev süresinin uzadığı addedileceğinden Anayasanın ihlal edileceğini yazan gazete, seçim listelerinin ise normal şartlarda 2 Ocak’ta kapanmış olacağını ekledi.

Gazete “Anastasiadis Seçim Öncesi Havasında” başlıklı haberinde ise, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in başkanlık seçimlerine adaylığını resmi olarak açıklamasa dahi, hali hazırda seçim havasında olduğunun görüldüğünü yazdı.

Anastasiadis’in etkinliklerle ilgili aldığı davetlere olabildiğince çok olumlu yanıt vermeye özen gösterdiğini ve hükümetin işlerini gösterme fırsatını kaçırmadığını yazan gazete, DİSİ partisinin de teyakkuzda olduğunu ve hükümet ile Anastasiadis aleyhindeki hiçbir saldırıyı yanıtsız bırakmadığını ekledi.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir