Menü Altı
Menü Altı

Girne’de dram! 15 yaşında hamile anne

Girne’de dram! 15 yaşında hamile anne

Girne’de belediyeye yapılan bir ihbar, bir insanlık dramını ortaya çıkardı. Çocuk denecek yaşta, 15 yaşındaki genç kız, 2 yaşındaki çocuğuyla pislik içindeki evde yaşarken bulundu. Üstelik 5 aylık da hamile…

Olay, “Çöp Ev Temizlendi” başlıklı açıklamayla Girne Belediyesi tarafından duyuruldu.

Açıklamaya göre, vatandaşların ihbarı üzerine polis lojmanlarındaki eve giden belediye ekipleri, çöp evle karşılaştı. Elektriği ve suyu olmayan, tuvaleti kullanılmaz durumdaki evden iki skip dolusu çöp temizlendi.

“Hepimizin ayıbı”

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, bir ihbar üzerine insanlık dramıyla karşılaştıklarını ifade ederek, genç anne ve çocuğunun durumunun büyük üzüntü verici olduğunu belirtti.

Güngördü, yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“Çocuk denilen yaşta hamile genç bir kız ve bebeğinin böylesi insanlık dışı ve sağlıksız koşullarda yaşaması hepimizin ayıbıdır. Devletin beslenme, barınma ve sağlık konusunda ihtiyaçlı bireylere sahip çıkması şarttır. Ekip arkadaşlarımız, büyük bir çabayla ve duyarlılıkla bu evin yaşanılabilir bir ev olabilmesi adına çaba göstermektedir. Gerekli hijyen koşullarını yerine getirecek, belediye olarak kız ve bebeğinin temel ihtiyaçlarını geçici bir süreliğine üstleneceğiz. Ancak, söz konusu kız ve bebeğine gerekli yaşam koşulları devlet desteğiyle sağlanmalıdır.”

Genç kıza ulaşılamadı

Güngördü, TAK muhabirinin sorularını yanıtlarken de, çöp evin geçtiğimiz perşembe günü bulunduğunu ve ilaçlanarak temizlenmeye çalışıldığını anlattı.

Yaklaşık 10 yıldan beri KKTC’de yaşayan Bulgaristan kökenli bir ailenin kızı olan hamile genç kıza, yardımcı olmak için bugün ulaşmaya çalıştıklarını ancak ulaşamadıklarını da anlatan Güngördü, Güzelyurt’ta bir yakınının yanına gittiğini öğrendiklerini kaydetti. Girne’de yaşayan babaya da ulaşamadıklarını söyleyen Güngördü, durumun yarın bir raporla Sosyal Hizmetler Dairesi’ne aktarılacağını ekledi.

(Kaynak:TAK)

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir