Menü Altı
Menü Altı

Girnde’de, 1 Mart’tan itibaren bazı güzergahlar trafiğe kapatılacak

Girnde’de, 1 Mart’tan itibaren bazı güzergahlar trafiğe kapatılacak

Girne Tarihi Kent Merkezi yayalaştırılıyor.
1 Mart’tan itibaren 1 ay süreyle deneme amaçlı bazı güzergahlar trafiğe kapatılacak.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, yayalaştırma ile kent merkezini bir cazibe merkezi haline getirmek olduğunu vurguladı.
Girne Tarihi Kent merkezini yayalaştırma projesi kapsamında ilk olarak 1 Mart itibarıyla 1 aylık deneme sürecine giriliyor.

Deneme süreci boyunca, Ziya Rızkı Caddesinin, Girne Ramadan Cemil Meydanı’nın başladığı nokta ile Atatürk Anıtına Giden dörtyola kadarki güzergah, Cuma 16.30, Pazartesi 06.00 saatleri arasında trafiğe kapatılacak.

BRT Sabah Habere katılan Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, proje hakkında bilgi verdi.
Güngördü, amaçlarının Girne tarihi kent merkezini çağdaş ülkelerde olduğu gibi yayalaştırarak, mağazalar yanında cafeler restorant ve barların da yaygınlaştırıldığı bir cazibe merkezi haline getirmek olduğunu anlattı.

Güngördü, proje kapsamında ilk etapta Ziya Rızkı Caddesinin Belediye meydanıyla Atatürk Anıtına çıkan Dörtyol arasındaki güzergahın, 1 aylık süreçte hafta sonları yayalaştırılacağını anlattı.
Güngördü, güzergahın Cuma 16.30- Pazartesi 06.00 saatleri arasında araç trafiğine kapatılacağını, Cumartesi ve Pazar günleri 06.00- 10.00 arasında bölgedeki işletmelere servis verecek araçlara izin verileceğini ifade etti.
Projeyi bölge halkı ve esnafıyla uyum içinde hayata geçirmek istediklerini söyleyen Güngördü, belediyenin görevinin, insanlara daha sağlıklı koşullar sunmak olduğunun altını çizdi.

Güngördü, kent merkezinde otopark eksikliği olmadığını da belirtti.

Girne Kent Merkezi doğusunda 600 araçlık Baldöken otoparkı, batısında Rocks otel bölgesinde 2 ayrı otopark, Girne Turizm Otoparkı, bölge okullarının otoparkları yanında, birkaç irili ufaklı özel otopark da bulunduğunu anımsatan Güngördü, kent merkezinde otopark eksikliği olmadığını sorunların vatandaşların alışkanlıklarından kaynaklandığını ifade etti.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir