Menü Altı
Menü Altı

Gezici’ye tepki yağıyor

Gezici’ye tepki yağıyor

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) müdürünü ve personelini “FETÖ’cü oldukları için seçimden sonra temizleme” tehdidinde bulunan Murat Gezici’ye tepkiler sürüyor.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Ahmet Kaptan, Murat Gezici’nin açıklamalarını kınayarak, yetkilileri göreve çağırdı.

KTAMS, Türk Ajansı-Kıbrıs’ta (TAK) yetkili sendika olarak, Murat Gezici’nin tehditleriyle ilgili bugün ajans önünde basın açıklaması yaptı.

Basın Emekçileri Sendikası, Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası yetkililerinin de destek verdiği basın açıklamasında konuşan KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan “Maalesef ülkemizde bizi koruyan, bizi kollayan ve bize yapılan hakaretleri sorgulayan bir mekanizma yok” dedi.

Siyasi partileri, Murat Gezici’ye ne kadar para verildiğini açıklamaya çağıran Kaptan, “Kim ne kadar paralar verdi, bu Vergi Dairesi’ne sunuldu mu ve bu, ülkenin kayıtlı bir kurumu mudur, kazancından ne vergi vermiştir?” sorularını sordu.

İlgili kurumun kayıtlı olup olmadığının bile bilinmediğini dile getiren Kaptan, “Soruyorum Sayın Serdar Denktaş ne yaptı? Sen bir şey yapmazsan bu kişi kendini daha da aşar, önce sana hakaret eder, sonra senin kurumlarına, bu ülkenin kurumlarına, bu ülkenin evladına hakaret etme cüretinde bulunur” dedi.

Hükümeti ve polis örgütünü göreve çağıran Kaptan, TAK Müdürü Doç. Dr. Neriman Saygılı’ya da yaptığı şikayetten ötürü ve çalışanlarını sahiplendiği için teşekkür etti.

“TAK Yönetim Kurulu’nun konunun takipçisi olacağına inancımız tamdır” diyen Kaptan, kendilerinin de sürecin takipçisi olacağını ifade etti.

Kaptan kendilerine destek veren Basın Emekçileri Sendikası, Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’na da teşekkür etti.

KTGB

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB), Gezici Araştırma Şirketi’nin Türk Ajansı Kıbrıs’a (TAK) yönelik tehdidini kınayarak, herkesi seçim sürecinde daha duyarlı olmaya davet etti.

KTGB Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, seçim sürecinde medyanın siyasi polemiklere alet edilmemesi, medyanın da süreç boyunca tarafsız bir rol oynaması gerektiği kaydedildi.

Açıklamada, “Medyanın seçim sürecinde önemli bir rolü olduğu her kesimin takdir ettiği bir gerçektir. Ancak bu durumun hem seçimin aktörleri, hem de basın tarafından şahsi veya siyasi çıkarlar için kullanılmaması gerekmektedir. Son günlerde üzülerek görmekteyiz ki basın, bazı çevreler ve kişiler tarafından menfaatler için kullanılmaya çalışılmaktadır. Ne medya sahiplerinin ne de basın çalışanlarının buna müsaade etmesi gerektiği gibi aktörlerin de bu bağlamda talep ve girişimlerde bulunmamaları gerektiği kanaatindeyiz” ifadeleri kullanıldı.

Dış Basın Birliği’nden TAK’a destek

Dış Basın Birliği (DBB), Gezici Araştırma Şirketi’ni Türk Ajansı Kıbrıs’a (TAK) yönelik suçlama ve tehditlerinden dolayı kınadı.

DBB Başkanı Olcay Tahir Kıraç, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “TAK ve onun çalışanlarına yakışıksız suçlama ve tehdit içeren davranışlarda bulunduğunu büyük bir şaşkınlık ve üzülerek öğrendik” dedi.

Basın kuruluşlarının hangi şartlarda olursa olsun, hangi haberi yapacağı ya da hangisini yapmayacağı konusunda zorlanamayacağını kaydeden Kıraç, “Basın kuruluşunun yapacağı ya da yapmayacağı haberler için tek hesap vereceği yer de kamu vicdanıdır. TAK ve onun çalışanlarına yönelik bu yakışıksız yaklaşımı şiddetle kınar ve DBB olarak değerli meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu hatırlatırız” dedi.

Davulcu, Murat Gezici’yi eleştirdi: “Seçimlere müdahale ediyor”

Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) Yeni Güçler Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Davulcu, Gezici Araştırma Merkezi Başkanı Murat Gezici’nin  Kuzey Kıbrıs’ta 7 Ocak’ta yapılacak Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerine “müdahale ettiğini ve devletin makamlarının bunu seyrettiğini” iddia etti.

Yazılı bir açıklama yapan Davulcu, Gezici’nin yaptığı kamuoyu araştırmalarının “hileli olduğunu” iddia ederek, buna rağmen sonuçların medyada yer bulduğunu, yurttaşların gözüne kulağına sokulmaya çalışıldığını savundu.

Davulcu, “Söz konusu kişi hileli kamuoyu araştırma sonuçlarıyla bazı partileri olduğundan çok güçlü göstermeye çalışırken, bazı partileri de olduğundan güçsüzmüş gibi göstererek yapay algı yaratmaya çalışmaktadır. Öyle görülüyor ki, bu kişi, KKTC’de üst düzey bazı makamlar tarafından korunup kollanmaktadır. Öyle olmasa, halen Başbakan Yardımcısı olan bir parti başkanının kişiliğine hakaretamiz ifadeler kullanarak saldırmaya cesaret edemezdi. Birileri tarafından korunup kollanmasaydı bu kişi devletin ajansını FETÖ’cü suçlamasıyla tehdit etmeye cesaret edemezdi” ifadelerini kullandı.

Seçimlerin demokratik şekilde yapılmasından sorumlu olan erkin yargı organı olduğunu belirten Davulcu, yüksek yargıyı demokrasiye sahip çıkmaya ve yapılan müdahaleleri men edip, girişimde bulunanları yargılamaya çağırdı.

Gezici “Veremeyeceğim hesap yok” dedi, Saygılı’yı istifaya çağırdı

Öte yandan Gezici Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gezici, KKTC’de anket yapmasının engellenmek istendiğini ve baskı gördüğünü savunarak, veremeyeceği bir hesap olmadığını belirtti.

Gezici, yaptığı yazılı açıklamada, Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) Müdürü Doç. Dr. Neriman Saygılı’nın dünkü açıklamasında, “Gezici Araştırma Şirketi’ni haksız ve tutarsız bir şekilde eleştirdiğini” iddia etti.

Tehditte bulunmadığını, sadece TKP Yeni Güçler Genel Başkanı Mehmet Çakıcı tarafından 5 Aralık’ta yapılan açıklamayla ilgili haber yayımlanırken, neden anket sonuçlarının yayımlanmadığını sorduğunu savunan Gezici, TAK’ın 2015’teki Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili anket sonuçlarını da yayımlamadığını, TAK’ın “şimdi de aynı taktığı uyguladığını” öne sürdü.

TAK’ın 5 Aralık’ta TKP Yeni Güçler Genel Başkanı Mehmet Çakıcı’nın anket sonuçlarıyla ilgili açıklamasını içeren haberini eleştiren Murat Gezici, Çakıcı’nın açıklamasında kendisine yönelik hakaret ve küfürler olduğunu, ajansın bu içerikteki ifadeleri kullandığını savunarak, “TAK, bizden olmayana hakaret ve küfür edilir anlayışına mı sahiptir?” diye sordu. Gezici, TAK Müdürü Doç. Dr. Neriman Saygılı’yı istifa etmeye çağırdı.

İlgili haberler:

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir