En Ust

17 Haziran 2024

Menü Altı
Menü Altı

Gardiyanlardan polise tepki

Gardiyanlardan polise tepki

Kıbrıs Türk Gardiyanlar Birliği, sivil görünümlü polis narkotik şube elemanlarının kendilerini polis olarak tanıtmadan üniformalı iki cezaevi çalışanını Hamitköy’de alıkoyduğunu, başka bir bölgeye götürerek yokladığını iddia etti.

Birlik, etik dışı olduğunu belirttiği bu olayı eleştirdi.

Buna benzer davranışların insan hak ve hukukuna uygun olması halinde tolere edilebileceğini ancak söz konusu uygulamanın etik dışı olduğunu, gardiyanların kamuoyu önünde küçük düşürüldüğünü söyleyen Kayalı, “Her kurumda da olduğu gibi aramızda bulunan düşmanların temizlenmesi talebimizdir. Fakat, bu temizlik üniformaya ve etiğe uygun şekilde olmalıdır” dedi.

Gardiyanlar Birliği Başkanı Salih Kayalı yaptığı yazılı açıklamada, benzer uygulamaların devamı durumunda tepkilerinin daha sert ve ciddi olacağını bildirdi.

Kıbrıs Türk Gardiyanlar Birliği Başkan Salih Kayalı olayın geçtiğimiz hafta meydana geldiğini belirterek açıklamasında şunları ifade etti:

“23 Ağustos Çarşamba günü saat 07.50 civarında iki cezaevi çalışanı nöbetlerine gelmek için Hamitköy ışıklarında bekliyordu. Cezaevi çalışanları, iki sivil şahıs tarafından elleri bükülerek araçtan zorla indirildi, kendi özel araçlarının arka tarafına zorla konuldu, yoklama yapmak için başka bölgeye götürüldü. Sivil şahısların polis oldukları sonradan öğrenildi.

Nasıl olur da sivil şahıslar kendilerini polis olarak tanıtmadan üniformalı cezaevi çalışanlarını halkın önünde infial yaratacak şekilde alıkoydu.”

Kayalı, söz konusu şahısların her iki kurumu düşünmeden hareket ettiklerini belirterek, “Cezaevi çalışanlarının bu duruma tepkisiz kalacağı mı düşünüldü?” diye sordu.

Polis Genel Müdürlüğü’nün bu konuda gerekli soruşturmayı yapmasını isteyen Kayalı, olayın sorgulanmasının takipçisi olacaklarını belirtti.

Yazılı açıklamasında gardiyanların kamu görevlisi olduğunu anımsatan Salih Kayalı, Kamu Görevlileri Yasası’nın, üniformalarının, Cezaevi Fasıl 286 Tüzüğü’nün gerekliliklerini hassasiyetle yerine getirmeye çalıştıklarını kaydetti.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir