Menü Altı
Menü Altı

Filistin-İsrail hattındaki çatışmalarda 19. gün: İsrail’den Batı Şeria’da baskınla

Filistin-İsrail hattındaki çatışmalarda 19. gün: İsrail’den Batı Şeria’da baskınla

Filistin-İsrail hattındaki çatışmalarda 19. gün: İsrail’den Batı Şeria’da baskınlar

Aksa Tufanı operasyonunun ardından başlayan çatışmalar 19. gününde de devam ederken İsrail ordusu, işgal altındaki Batı Şeria bölgesindeki kent ve beldelere düzenlediği baskınlarda, çok sayıda Filistinliyi gözaltına aldı. Öte yandan Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında şu ana dek 2 bin 360’ı çocuk ve 1292’si kadın olmak üzere 5 bin 791 kişinin öldüğünü, 16 bin 297 kişinin yaralandığını açıkladı. İsrail basını ise 308’i asker 1400 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 İsraillinin yaralandığı aktardı.

Hamas’ın 7 Ekim’deki Aksa Tufanı operasyonuyla başlayan, Filistinli direniş örgütleri ile İsrail güçleri arasındaki çatışmalar 19. güne girdi.

Abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını aralıksız sürdüren İsrail,  işgal altındaki Filistin’in Batı Şeria bölgesindeki kent ve beldelere düzenlediği baskınlarda, çok sayıda Filistinliyi gözaltına aldı.

Nablus kentinin doğu bölgesine buldozerler eşliğinde çok sayıda askerle gelen İsrail güçleri, kentin, Eski Asker Kampı ve Halk mahallesi çevresinde konuşlandı. Baskın sırasında, çevredeki binaların çatılarına keskin nişancıların yerleştirildiği gözlendi.

El-Halil kentindeki el-Berec, Deyr el-Asel, el-Mecd, Tavvas, köylerine baskın düzenleyen İsrail güçleri, burada 11 Filistinliyi gözaltına aldı.

Ayrıca Halil kentindeki Zeytun, Kayzun, Cebel Ebu Rumman mahallelerindeki baskınlar sırasında 3 kişiyi gözaltına alan İsrail güçleri, bir Filistinlinin evinde arama yaptı.

İsrail güçleri, Halil kentindeki Beyt Avva beldesi, el-Arrub kampı ve kuzeydeki Beyt Emr beldesinde Filistinli bir genci darp ettikten sonra gözaltına aldı.

İsrail ordusunun saldırılardan kaçarak Gazze Şeridi’nin Han Yunus kentindeki Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’na (UNRWA) bağlı bir okula sığınan Filistinliler, zor şartlar altında hayatlarını sürdürüyor. Sığınacak güvenli bir yer arayan Filistinli ailelerin okuldaki sayıları gittikçe artıyor.

İSRAİL GECE BOYU BOMBA YAĞDIRDI

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne yönelik yoğun saldırıları sabaha dek aralıksız devam etti.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’nın haberine göre, Gazze Şeridi’nin batısındaki Şatı Mülteci Kampı’ndaki bir eve düzenlenen hava saldırısı sonucu ölenler ve yaralananlar oldu.

İsrail savaş uçakları, Nusayrat Mülteci Kampı’ndaki el-Ferec Mescidi çevresine, Han Yunus’un doğusundaki Beni Sehile, Zeytun mahallelerine, İtalyan gökdeleni yakınındaki bir eve, Kudüs Hastanesi yakınındaki el-Helis Apartmanı’na yönelik saldırılar düzenledi.

Öte yandan bölgedeki kaynaklardan alınan bilgilere göre, Gazze’deki Han Yunus kentinin güneyindeki Kizan en-Neccar bölgesinde “Büyük Ailesi”ne ait ev hava saldırısında bombalandı. Saldırıda 6 kişi hayatını kaybetti.

Yine Aksa Televizyon kanalı, Gazze’deki el-Cela caddesi üzerindeki Hıttin Camii’nin İsrail savaş uçakları tarafından bombalandığını duyurdu.

Gazze Şeridi’nin Mısır sınırı yakınındaki Rafah kentinde, Ebu Suud Ailesi’nin evi İsrail uçakları tarafından bombalandı. Ölü ve yaralıların olduğu belirtildi.

ÖLÜ VE YARALI SAYISI ARTMAYA DEVAM EDİYOR

Öte yandan Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında şu ana dek 2 bin 360’ı çocuk ve 1292’si kadın olmak üzere 5 bin 791 kişinin öldüğünü, 16 bin 297 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail basını ise 308’i asker 1400 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 İsraillinin yaralandığı aktardı.

GAZZE’YE YARDIM TAŞIYAN 8 TIR, REFAH SINIR KAPISI’NDAN GEÇTİ

Filistin Kızılayı, İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nin Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı üzerinden 8 tır insani yardım aldığını ve 21 Ekim’den bu yana Gazze’ye gelen konvoy sayısının 4’e çıktığını duyurdu.

Kızılaydan yapılan yazılı açıklamada, Filistin Kızılayı’nın Refah Sınır Kapısı’ndan 8 tırdan oluşan dördüncü insani yardım paketini Mısır Kızılayı’ndan teslim aldığı kaydedildi.

Açıklamada, tırlardan 5’inin su, 2’sinin gıda, 1’inin de ilaç taşıdığı belirtildi.

Refah Sınır Kapısı Basın Ofisi Müdürü Vail Ebu Muhsin, 23 Ekim’de AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır’dan 20 araçlık “üçüncü” insani yardım konvoyunun Refah Sınır Kapısı’ndan Gazze’ye giriş yaptığını söylemişti.

İlk yardım konvoyu 20, ikincisi ise 14 tırdan oluşuyordu ve bugünkü konvoy ile birlikte Gazze’ye giren yardım tırı sayısı 62’ye yükselmiş oldu.

İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik hava saldırıları 18. gününde de sürdü. İsrail ordusunun, Refah kentine düzenlediği saldırıda bir bina tamamen yıkıldı. Sivil savunma ekipleri ve bölge sakinleri, arama kurtarma çalışması başlattı. Enkaz altından bir kişi çıkarıldı.

CANLI

06.04 | İsrail ordusunun, Batı Şeria’nın Cenin kentine düzenlediği hava saldırısında ölen sayısı 4’e yükseldi

İsrail ordusunun işgal altındaki Batı Şeria’nın Cenin kentine savaş uçakları eşliğinde düzenlediği saldırıda, yaralanan Filistinlilerden birisi daha hayatını kaybetti, ölü sayısı 4’e çıktı.

Filistin resmi televizyonunun verdiği haberde, yaralılardan bazılarının durumunun ciddiyetini koruduğu ifade edildi. Ölenlerin kimliklerine dair bilgi verilmedi.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’nın yerel kaynaklardan aktardığına göre, İsrail işgal güçleri, Cenin kentinin Burkin, Burkin Vadisi, el-Hedef bölgesine baskın düzenledi.

İsrail güçleri baskın öncesinde, bölgedeki bazı binaların çatılarına keskin nişancılar yerleştirdi.

Cenin kentindeki Makbarat Şuheda bölgesi çevresinde baskına karşı koymak için toplanan Filistinliler üzerine İsrail savaş uçakları tarafından en az iki roket atıldı. Roketli hava saldırısı sonucu çok sayıda kişi yaralandı.

Cenin’deki İbni Sina Hastanesi’ndeki sağlık kaynakları, roketli saldırı sonucu kendilerine 8 yaralının geldiğini, bazılarının başından yara aldıklarını ve durumlarının kritik olduğunu belirtti. Bölgedeki başka hastanelerde de yaralılar olduğu aktarıldı.

Yaralanan Filistinlileri hastaneye götürmek için gelen ambulanslara İsrail askerleri tarafından engel olundu.

Bölgedeki yerel kaynakların verdiği bilgiye göre, İsrail askerleri ile Filistin direniş grupları arasında çatışmalar çıktı. İsrail ordusuna ait bazı araçlara Filistinliler tarafından patlayıcılarla saldırılar düzenlendi.

Konuya ilişkin El-Kassam Tugayları, “Cenin kentinde baskın yapan İsrail askerleriyle çıkan çatışmalarda bazı askerleri yaraladıklarını” duyurdu.

Cenin kentine düzenlenen baskınla eşzamanlı olarak, İsrail güçlerinin kentte elektrikleri kestiği belirtildi.

05.29 | İsrail ordusu, Batı Şeria’nın çeşitli kentlerine baskınlar düzenledi

İsrail ordusu, işgal altındaki Filistin’in Batı Şeria bölgesindeki kent ve beldelere düzenlediği baskınlarda, çok sayıda Filistinliyi gözaltına aldı.

Filistin haber ajansı WAFA, İsrail ordusuna bağlı askerlerin, Batı Şeria’nın Nablus, el-Halil ve Tubas kentlerine baskınlar düzenlediğini duyurdu.

Nablus kentinin doğu bölgesine buldozerler eşliğinde çok sayıda askerle gelen İsrail güçleri, kentin, Eski Asker Kampı ve Halk mahallesi çevresinde konuşlandı. Baskın sırasında, çevredeki binaların çatılarına keskin nişancıların yerleştirildiği gözlendi.

El-Halil kentindeki el-Berec, Deyr el-Asel, el-Mecd, Tavvas, köylerine baskın düzenleyen İsrail güçleri, burada 11 Filistinliyi gözaltına aldı.

Ayrıca Halil kentindeki Zeytun, Kayzun, Cebel Ebu Rumman mahallelerindeki baskınlar sırasında 3 kişiyi gözaltına alan İsrail güçleri, bir Filistinlinin evinde arama yaptı.

İsrail güçleri, Halil kentindeki Beyt Avva beldesi, el-Arrub kampı ve kuzeydeki Beyt Emr beldesinde Filistinli bir genci darp ettikten sonra gözaltına aldı.

Öte yandan İsrail güçleri, Batı Şeria’nın kuzeydoğusundaki Tubas kentinde Filistinlilere ait evlere baskının ardından, iki Filistinliyi gözaltına aldı.

Buldozerler eşliğinde ve çevre binaların çatılarına keskin nişancılar yerleştirilmiş şekilde düzenlenen baskınlar sırasında İsrail askerleri yoğun silah atışları yaptı.

05.26 | Kolombiya’dan Gazze’ye insani yardım malzemesi

Filistin’in Bogota Büyükelçisi Raouf Almaki, Cumhurbaşkanı Gustavo Petro’nun talimatları doğrultusunda, Gazze’ye ulaştırılmak üzere bugün Mısır’a insani yardım uçağının gönderileceğini bildirdi.

Gazze’deki hastanelerin sağlık sisteminin çökmek üzere olduğunu vurgulayan Almaki, bugün Kolombiya Hava Kuvvetlerine ait bir uçakla Filistin halkına insani yardım malzemelerinin taşınacağını duyurdu.

Almaki, Kolombiya’ya yardımları için teşekkür ederek, “Su yok, elektrik yok, enerji yok. Şu anda istediğimiz en önemli şey dünyanın vicdanına seslenmektir. Mücadeleye devam edebilir miyiz? tükeniyoruz, şimdi çalışacak yakıtımız kalmadı. Artık bu kadar yaralıya müdahale edecek ekipmanımız da kalmadı.” ifadesini kullandı.

Söz konusu yardım tekliflerine minnettar olduklarını belirten Almaki, “Uzaktan taşınması zor ürünler var. Kolombiya’dan Gazze’ye ulaşım maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle giyim, ayakkabı ve diğer malzemelerin bağışlanması, nakliyesi açısından zor oluyor.” dedi.

Almaki, Gazze halkının şu anda “acil olarak” ilaca ihtiyacı olduğunu kaydederek, her türlü sağlık malzemeleri bağışına açık olduklarını söyledi.

Gazze’de büyük bir katliam ve yıkım yaşandığını dile getiren Almaki, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının durdurulması çağrısında bulundu.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin çeşitli bölgelerine savaş uçakları ve topçu ateşiyle saldırılarına devam etti. İsrail’in Refah kentine düzenlediği saldırılar sonucu bölgeden dumanlar yükseldi.

04.33 | İsrail ordusunun, Batı Şeria’nın Cenin kentine düzenlediği hava saldırısında 3 Filistinli öldü

İsrail ordusunun işgal altındaki Batı Şeria’nın Cenin kentine savaş uçakları eşliğinde düzenlediği saldırıda 3 Filistinli hayatını kaybetti.

Filistin resmi televizyonu, İsrail saldırıları sonucu Cenin kentinde 3 Filistinlinin öldüğünü, yaralılar olduğunu duyurdu.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’nın yerel kaynaklardan aktardığına göre, İsrail işgal güçleri, Cenin kentinin Burkin, Burkin Vadisi, el-Hedef bölgesine baskın düzenledi.

İsrail güçleri baskın öncesinde, bölgedeki bazı binaların çatılarına keskin nişancılar yerleştirdi.

Cenin kentindeki Makbarat Şuheda bölgesi çevresinde baskına karşı koymak için toplanan Filistinliler üzerine İsrail savaş uçakları tarafından en az iki roket atıldı. Roketli hava saldırısı sonucu çok sayıda kişi yaralandı.

Cenin’deki İbni Sina Hastanesi’ndeki sağlık kaynakları, roketli saldırı sonucu kendilerine 8 yaralının geldiğini, bazılarının başından yaralı olup durumlarının kritik olduğunu belirtti. Bölgedeki başka hastanelerde de yaralılar olduğu aktarıldı.

Yaralanan Filistinlileri hastaneye götürmek için gelen ambulanslara İsrail askerleri tarafından engel olundu.

03.06 | Gazze için insani yardım taşıyan 8 tır daha Refah Sınır Kapısı’ndan giriş yaptı

Filistin Kızılayı, İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nin Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı üzerinden 8 tır insani yardım aldığını ve 21 Ekim’den bu yana Gazze’ye gelen konvoy sayısının 4’e çıktığını duyurdu.

Kızılaydan yapılan yazılı açıklamada, Filistin Kızılayı’nın Refah Sınır Kapısı’ndan 8 tırdan oluşan dördüncü insani yardım paketini Mısır Kızılayı’ndan teslim aldığı kaydedildi.

Açıklamada, tırlardan 5’inin su, 2’sinin gıda, 1’inin de ilaç taşıdığı belirtildi.

Refah Sınır Kapısı Basın Ofisi Müdürü Vail Ebu Muhsin, 23 Ekim’de AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır’dan 20 araçlık “üçüncü” insani yardım konvoyunun Refah Sınır Kapısı’ndan Gazze’ye giriş yaptığını söylemişti.

İlk yardım konvoyu 20, ikincisi ise 14 tırdan oluşuyordu ve bugünkü konvoy ile birlikte Gazze’ye giren yardım tırı sayısı 62’ye yükselmiş oldu.

Filistin Kızılayı, İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nin Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı üzerinden 8 tır insani yardım aldığını ve 21 Ekim’den bu yana Gazze’ye gelen konvoy sayısının 4’e çıktığını duyurdu.

02.53 | İsrail askerlerinin geçen hafta Batı Şeria’da yaraladığı Filistinli genç, hayatını kaybetti

İsrail askerleri tarafından geçen hafta, işgal altındaki Batı Şeria’nın Tul Kerim kentinde açılan ateş sonucu ağır yaralanan Filistinli gencin bu gece hastanede yaşamını yitirdiği belirtildi.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’nın haberine göre, bölgedeki sağlık kaynakları, Tul Kerim’in doğusundaki Anebta beldesinde geçen hafta yaralanan Halid Sellam Fukaha’nın (19) öldüğünü duyurdu.

Fukaha, geçen hafta Anebta beldesinde İsrail askerleri tarafından açılan ateş sonucu ağır şekilde yaralanmış, Nablus’taki bir hastaneye kaldırılmıştı.

02.19 | Arap dışişleri bakanları, BM Güvenlik Konseyi’nde Gazze için derhal ateşkes talep etti

irleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde konuşan Arap ülkelerinden dışişleri bakanları, Gazze’de derhal ateşkesin sağlanması için harekete geçilmesini istedi.

BM Güvenlik Konseyi’nde Filistin konusuna ilişkin düzenlenen oturumda, Mısır, Suudi Arabistan, Ürdün ve Cezayir dışişleri bakanları konuşma yaptı.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, “Gazze Şeridi’ne yönelik kayıtsız ve şartsız derhal sürdürülebilir bir ateşkes olması gerektiğini” söyledi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan, “Şu ana kadar, tanık olduğumuz şey, uluslararası toplumun İsrail güçlerinin Gazze sakinlerine karşı uyguladığı toplu cezalandırmayı ve zorla yerinden edilme girişimini durdurmadaki başarısızlığıdır; bu da bizi hepimizin arzuladığı güvenlik ve istikrara daha fazla yaklaştırmayacak.” ifadelerini kullandı.

“Güvenlik Konseyi’nin sessizliği kabul edilemez.” diyen Bin Farhan, Güvenlik Konseyi’nin askeri operasyonun durması, sivillerin himayesi, ablukanın kaldırılması ve yardımların girişinin temini için harekete geçme zamanının geldiğini vurguladı.

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi de BM Güvenlik Konseyi oturumunda yaptığı konuşmada, “İsrail’e destek vermek isteyen, savaşı durmaya, kapsamlı ve adil barışa destek verir. Filistinlilere karşı sorumluluğunu taşımak isteyen de onların öldürülmesini durdurmaya, kapsamlı ve adil barışa destek verir.” dedi.

Safedi, şunları kaydetti:

“İşgalin yarattığı ve daha da derinleştirdiği krizin komşu ülkelere aktarılması için her türlü girişim, işgal son bulana dek kesinlikle bitmeyecektir. Bu da ulusal güvenliğimize yönelik bir tehdittir ve tüm gücümüzle buna karşı koyacağız”

Cezayir Dışişleri Bakanı Ahmed Attaf da konuşmasında, “Yakın vadede Güvenlik Konseyi’nin Gazze Şeridi’ne uygulanan haksız kuşatmayı kaldırmasının, ayrım gözetmeyen bombardımanı ve halkın yerinden edilmesini durdurmasının beklendiğini” söyledi.

01.58 | Filistin Devlet Başkanı Abbas: “Gazze’de olup bitenlerin sorumluluğu İsrail’de ve taraftarlarındadır”

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, “Bugün yaşanan olayların sorumluluğunu İsrail taşıyor ve İsrail işgal yönetiminin saldırgan uygulamalarını derinleştirmeye teşvik eden dünya ülkeleri de bu sorumluluğu paylaşıyor.” dedi.

Abbas, işgal altındaki Ramallah’ta, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya geldi.

Filistin televizyonu, Abbas-Macron görüşmesinin ardından yapılan açıklamaları yayınladı.

Filistin’de yaşananların sorumluluğunun İsrail’in sırtında olduğunu belirten Abbas, aynı sorumluluğu, İsrail’in saldırganlığını derinleştirmeye teşvik eden dünya ülkelerinin de paylaştığını vurguladı.

Abbas, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Barıştan uzaklaşıp askeri ve güvenlik çözümlerini tercih eden, iki devletli çözümü baltalamaya çalışan İsrail işgal yönetiminin yıkıcı politika ve uygulamalarının devam edeceği konusunda defalarca uyardık. Bugüne bizi sürükleyen güvenlikçi ve askeri çözümlerin artmasını kesinlikle kabul etmiyoruz. Bu durum, bölgede, bölgesel ya da bir dünya savaşına götürebilir.”

Abbas; tam bir ateşkes, güvenlik koridorunun açılması, su, elektrik, yakıt ve diğer ihtiyaçların sağlanmasını talep ettiklerini belirterek “İster Gazze ister Batı Şeria olsun, Filistinlilerin topraklarından ve evlerinden alınarak Filistin dışına göç ettirilmelerine karşı olduklarını” yineledi.

Güvenlik Konseyi’ndeki taraflara ve Fransız mevkidaşına, İsrail saldırılarının derhal durması, uluslararası bir barış konferansı düzenlemesi ve siyasi çözüme geçiş çağrısı yapan Abbas, “Gazze Şeridi, işgal edilmiş toprakların bir parçasıdır. Gazze’ye ilişkin kısmi ya da güvenlik içerikli herhangi bir çözümü reddediyoruz. Kapsamlı siyasi çözüme bağlıyız.” ifadelerini kullandı.

Abbas, “barışı kuracak uluslararası bir koalisyon oluşturulması” çağrısı yaptı.

Oturumda konuşan Macron, “7 Ekim’de Gazze çevresinde Hamas’ın yürüttüğü operasyonda 30 Fransız’ın ölü ve yaralı olduğunu” dile getirdi.

01.49 | ABD, İsrail’e silah ve mühimmatın ardından askeri uzmanlar gönderdi

Pentagon, İsrail Savunma Güçleri’ne danışmanlık yapmak üzere bölgeye ABD’li komutanların gönderildiğini; bu komutanların operasyon yönetmeyeceğini, meskun mahal muharebeleri ile ilgili deneyimlerini paylaşmak üzere orada olduklarını açıkladı.

23.53 | Hizbullah, İsrail ile çatışan 5 mensubunun daha öldüğünü duyurdu

Hizbullah, Lübnan’ın güneyindeki sınır bölgesinde İsrail ordusu ile yaşanan çatışmalar hakkında yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “görev sırasında” 5 mensubunun hayatını kaybettiğini bildiren Hizbullah, bu ölümlere neden olan çatışmalara ilişkin ayrıntılı bilgi vermedi.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir