En Ust

21 Haziran 2024

Menü Altı
Menü Altı

Eski kayıtlı araçlarda plaka değişikliği 10 yıl sonra

Eski kayıtlı araçlarda plaka değişikliği 10 yıl sonra

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, 1 Haziran 2017 öncesi kayıtlı araçlar için, 2027’ye kadar yeni plaka sistemine geçme zorunluluğu olmadığını söyledi.

Dürüst, Plaklar Tüzüğü uyarınca halen 21 işletmenin plaka üretme izni bulunduğunu belirterek izinsiz plaka yapanlar hakkında cezai müeyyide uygulanacağını vurguladı.

TAK muhabirinin son günlerde gündemde yer alan yeni araç plakaları ve Plakalar Tüzüğü hakkındaki sorularını yanıtlayan Dürüst, Plakalar Tüzüğü’nde yapılan değişiklikle, plakalarda, plakayı imal edene ait bir kodun da yer aldığını kaydetti.

Dürüst, eski uygulamada, herkesin istediği numarayla plaka yaptırma şansı olduğunu ancak yeni uygulamayla artık bunun mümkün olmadığını söyledi.

Yapılan değişiklikle plaka imalatçılarının da yasal yükümlülük altına girdiğini anlatan Dürüst, plaka imalatçılarının hapis cezasına kadar varan cezalarla karşı karşıya olduğunu dile getirdi.

“İmal izni olmayanlarla ilgili cezai müeyyide uygulanacak”

Artık Motorlu Araçlar Birimi’ne kayıt olmayanların plaka yapamayacağını dile getiren Dürüst, bu kurala uymayanlar hakkında cezai müeyyide uygulanacağını kaydetti.

İsteyen üreticilere plaka imalat izni vermeye hazır olduklarını dile getiren Dürüst, şu anda 21 işletmenin plaka imal izni olduğunu kaydetti.

Bakanlar Kurulu’nun 18 Nisan tarihi kararı

İlgili değişiklik 18 Nisan 2017 tarihli Bakanlar Kurulu toplantısında alınmıştı. Bakanlar Kurulu KKTC’deki araç plakalarının beyaz zemin üzerine siyah kabartmalı harf ve sayılar ile oluşturulmasına, metal zemin ve soğuk mühür uygulanmasına geçilmesine karar vermişti.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir