Menü Altı
Menü Altı

Erdoğan leyleği havada gördü

Erdoğan leyleği havada gördü

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesinden sonraki 3 yılda 90  dış seyahat yaptığı belirtildi. Erdoğan KKTC’ye 3 kez geldi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçildiği günden bu yana geçen üç yılda 90 yurt dışı seyahat gerçekleştirdiği, en çok gittiği ülkeler sıralamasında ABD, Suudi Arabistan ve Rusya’nın ilk sıraları aldığı açıklandı.

Erdoğan Türkiye içinde ise 65 kenti 147 defa ziyaret etti.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Erdoğan, göreve geldiği üç yıl içinde birçok yurt dışı ve yurt dışı ziyarette bulundu. 28 Ağustos 2014-10 Ağustos 2017 tarihleri arasında en çok Avrupa ülkelerini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Avrupa ülkesine 20 kez giderek temaslarda bulundu.

Erdoğan, aynı süre içinde İngiltere, Letonya, Estonya, Ukrayna, Slovenya, Slovakya, Romanya, Arnavutluk, Hırvatistan, Polonya, Belarus ve Bosna-Hersek’e birer kez, Almanya’ya iki, Fransa ve Belçika’ya ise üçer kez gitti.

ABD’ye bir kez 2014, üç kez 2016 ve bir kez de bu yıl giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerika kıtasında Kolombiya, Küba, Meksika, Şili, Peru ve Ekvador’u da ziyaret etti.

Resmi ziyaretleri kapsamında üç yıl içinde dört kez Rusya’ya, üç kez de Çin’e giden Erdoğan, 2015’te İran’a konuk oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa’nın yanı sıra Ortadoğu ülkelerine de çok sayıda ziyarette bulundu. Suudi Arabistan’a beş kez giden Erdoğan, Katar’a dört, Kuveyt’e üç, Bahreyn ve Ürdün’e ise birer kez gitti.

KKTC ve Azerbaycan’a üçer ziyaret

Erdoğan, Afrika’da ise Cezayir, Etiyopya, Cibuti, Somali, Senegal, Fildişi, Gana, Nijerya, Gine, Uganda, Kenya, Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar ile Ekvador Ginesi’ni ziyaret etti.

KKTC ve Azerbaycan’a üçer kez giden Erdoğan, Afganistan, Kazakistan, Özbekistan, Endonezya, Japonya ve Hindistan’a birer kez, Türkmenistan’a iki, Pakistan’a üç kez ziyarette bulundu.

Yurt içi ziyaretleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu tarihlerde yurt içi ziyaretlere de ağırlık verdi.

Erdoğan yurt içinde en çok Antalya, Rize, Kayseri, Gaziantep, Trabzon, Kocaeli, Konya, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, İzmir, Malatya, Mardin ve Şanlıurfa’yı ziyaret etti.

Erdoğan 65 kente 147 ziyaret gerçekleştirdi.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir