En Ust

21 Haziran 2024

Menü Altı
Menü Altı

Erdoğan Guterres’i aradı

Erdoğan Guterres’i aradı

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Myanmar’da yaşananlarla ilgili olarak Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile telefon görüşmesi yaptı.

İngiltere’den BMGK’ya Arakan için acil toplantı çağrısı
Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Guterres’le yaptığı görüşmede, Myanmar’da yaşananların daha fazla derinleşmeden durdurulması için BM’nin acil müdahalesinin ve uluslararası toplumun harekete geçmesinin hayati önem taşıdığını vurguladı.

‘MYANMAR HÜKÜMETİ ÜZERİNDE BASKI KURULMALI’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rakhayn Eyaleti’nin kuzeyinde ’25 Ağustos gecesi meydana gelen saldırıları bahane eden güvenlik güçlerinin masum Rohingya Müslümanlarına saldırmalarının ve sivillere karşı orantısız güç kullanmalarının kabul edilemez olduğunu’ söyledi. Tüm mekanizmaları kullanarak Myanmar hükümeti üzerinde baskı kurmak gerektiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin insani yardım konusunda elinden geleni yaptığını ve daha fazla yardım ulaştırmaya da hazır olduğunu belirtti.

Türkiye’den Myanmar’a kınama: Derin endişe duyuyoruz
Erdoğan, Türkiye’nin Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, İslam İşbirliği Teşkilatı gibi örgütlerin yanı sıra ABD, Malezya, Endonezya, Tayland, Bangladeş gibi bölge ülkeleriyle de temasta olduğuna da değindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Myanmar yönetiminin sağduyuya yöneltme hususunda da yoğun çaba harcanması çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreteri Guterres’in ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’a duyarlılığından dolayı teşekkür ettiği görüşmede, bölgede endişeyle karşılanan insani krizin son bulması için yaptıkları temaslar hakkında da bilgi verdiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Guterres’in krize çözüm bulmaya yönelik çabalar konusunda temas halinde olma konusunda mutabık kaldıkları kaydedildi.

Kaynak: Sputnik

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir