En Ust

19 Temmuz 2024

Menü Altı
Menü Altı

El-Sen’den Atun’a “halk önünde tartışalım” çağrısı

El-Sen’den Atun’a “halk önünde tartışalım” çağrısı

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen), Türkiye’den kablo ile elektrik gelmesi konusunda, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’a ve çevresindeki tüm uzmanlara “geliniz kamuoyunun önünde tüm verileri ve rakamları ile, bu konuyu tartışalım ve de kararı halkımıza bırakalım” çağrısında bulundu.

El-Sen, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un “Türkiye’den kablo ile elektrik gelmesi” konusunda yaptığı açıklamaların, mevcut hükümetin üretme değil tüketme vizyonuna sahip olduğunu gösterdiğini savundu.

El-Sen Başkanı Umut Öksüzoğlu yaptığı yazılı açıklamada, öncelikle Türkiye’den kablo ile getirilmek istenen enerjinin alternatif bir enerji modeli olduğunu ve tüm sistemi besleyecek güce sahip olamayacağını ilgili bakan ile bu konuya özel ilgisi olan herkesin bilmesi gerektiğini ifade etti.

Bakan Atun’un göreve başladığı ilk günden hedefine KIB-TEK’i aldığını ve toplumun özvarlığı olan bu kurumu “nasıl peşkeş çekerim” derdine düştüğünü ileri süren Öksüzoğlu, “Atun, bu toplumun başına bela olan AKSA’nın alım garantili sözleşmesini de kapalı kapılar ardında uzatmaya çalışmıştı. Gerek sendika olarak bizler, gerekse de kamuoyunun baskısı ile Atun’un altına imza koyacağı felaket önlenmişti” dedi.

“Atun’un yılmadığını ve bu sefer de yenilenebilir enerji ile çıktığını” savunan Öksüzoğlu, “Bakan ve ekibi bu konuda öyle bir tüzük hazırladılar ki, direkt olarak hedefin KIB-TEK’i batırmak olduğu açıkça ortada duruyor” iddiasında bulundu.

“25 kuruş bilimsellikten uzak”

Öksüzoğlu, Atun’un yaptığı açıklamaların altının boş ve toplumu yanıltıcı söylemler içerdiğini ileri sürerek, “Atun’un verdiği tek rakam bilimsellikten tamamen uzak 25 kuruştur. Bu rakamı neye göre veriyor? Hangi verilere göre kablo ile gelecek olan enerjinin daha ucuz olduğunu iddia ediyor? Sayın Bakan kamuoyu önünde bu 25 kuruşu ispatlamak zorundadır” dedi.

Kendilerinin 25 kuruşun mümkün olamayacağını hem Atun’a hem de tüm topluma ispatlamaya hazır olduklarını belirten Öksüzoğlu, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından tüm toplumu ve geleceği etkileyecek böylesine hayati bir yatırımla ilgili finansal, ekonomik ve risk analizleri hakkında tek bir bilgi veya görüş dahi ortaya konmadığını ileri sürdü.

Öksüzoğlu konuyla ilgili cevap bekleyen sorular olduğunu kaydederek, bunları şöyle sıraladı:

“Türkiye’den ne kadar elektrik alınacak? Bu elektriğin fiyatı ne olacak? Olası anlaşmada tıpkı AKSA ve su projesinde olduğu gibi alım garantisi olacak mı? Bağlantı senkron paralel mi olacak, yani gerçekten arz güvenliği sağlayacak mı? Bu proje kime ait olacak? Kaç yıllığına fiyat belirlenecek? Fiyat TL üzerinden mi belirlenecek? Alternatif kaynaklara göre daha mı ucuz olacak? Tarafsız uzmanlar tarafından bilimsel bir fizibilite çalışması yapıldı mı? Yapıldıysa bu çalışma nerede? En önemlisi de, KIB-TEK’e ne olacak?”

Öksüzoğlu, tamamıyla bu toplumu AKP yönetimindeki Türkiye’ye bağımlı kılacak bu adıma karşı sendika olarak ses verdiklerini söyleyerek, tüm kesimleri de bu sese ortak olmaya çağırdı.

El-Sen Başkanı Öksüzoğlu açıklamasını şöyle tamamladı:

“Ne Atun’un altı boş açıklamaları, ne Albayrak’ın yaldızlı lafları, ne de kurumu çökertmek için atanan iktidar uşaklarının çabaları KIB-TEK’i peşkeş çekmeye yetebilecektir. Toplumumuz ve bizler buna asla izin vermeyeceğiz. KIB-TEK bu toplumun malıdır ve öyle de kalacaktır.

Buradan Sunat Bey’e ve çevresindeki tüm uzmanlara çağrı yapıyoruz, geliniz kamuoyunun önünde tüm verileri ve rakamları ile bu konuyu tartışalım ve de kararı da halkımıza bırakalım! Var mısınız?”

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir