Menü Altı
Menü Altı

Eğitim yılı sorunlu başladı

Eğitim yılı sorunlu başladı

Devlet okullarında yeni eğitim yılı sorunlu başladı.

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), yeni eğitim yılının başladığı bugün, Gazimağusa’daki Canbulat Özgürlük Ortaokulu ile Çanakkale Ortaokulu’nda yaşanan sorunları protesto için grev yaptı.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası ise Girne bölgesindeki artan nüfus ve yapılaşmanın sonucu birçok öğrencinin, kayıt yaptırdıkları halde sınıflarda yer olmaması nedeniyle okula gidemediğini belirtti.

Sendika, Girne’ye yeni okul yapılabilecek arazinin bulunması hükümete 3 hafta süre tanıdığını ve aksi halde eyleme gideceğini açıkladı.

KTÖS, yeni eğitim, öğretim yılının başlaması nedeniyle bugün Girne Şehit Hasan Cafer İlkokulu’nda basın toplantısı düzenledi. KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, yeni eğitim öğretim yılının sorunlu başladığını söyledi.

KTÖEÖS’ün Gazimağusa’daki eylemi

KTOEÖS bugün tarafından Gazimağusa’daki Canbulat Özgürlük Ortaokulu’nda eğitim- öğretim ortamı bulunmadığı gerekçesiyle 10.00-12.00, Çanakkale Ortaokulu’nda ise Kayıt Kabul Tüzüğü’ne aykırı şekilde, kapsam dışı okuldan öğrencilerin bu okula kayıt yapılması için partizanca okul idaresine dayatmalar yapıldığı gerekçesiyle son ders saatinde grev uygulandı.

KTOEÖS Başkanı Selma Eylem, Çanakkale Ortaokulu’nda yaptığı açıklamada, yıllardır birçok okulun Çanakkale Ortaokulu’ndaki gibi bir dayatmaya maruz kaldığını ileri sürerek, partizanca uygulamalarla, Bakanlık yazısıyla okullara kayıt yapılmasının dayatıldığını savundu. Eylem, bu uygulamaların; kapsam dışı okullardan kayıtların yapılmasıyla birlikte okulların nüfusunun artmasına, sınıfların kalabalıklaşmasına neden olduğunu, diğer yandan aynı bölgedeki başka bir okulu ise kapatma noktasına getirdiğini ifade etti.

“Öğrenciler için tehlikeli bir ortam var”

KTOEÖS Başkanı Eylem, Canbulat Özgürlük Ortaokulu’nda mevcut ortamda eğitim-öğretimin mümkün olmadığını, öğrenciler için risk oluşturan tehlikeli bir ortam bulunduğunu, inşaatın bitmediğini, birçok yerde camların dahi takılmadığını ifade etti.

“Yasa tüzük tanımazlık… Laik topluma saldırı”

KTOEÖS’ün basın açıklamasında ise “Yasa tüzük tanımazlık, Bakanlık tarafından gelenek haline getirilmiştir” denilen bildiride, Kayıt Kabul Tüzüğü çiğnenerek, bazı okullara kapsam dışı okullardan kayıt yapılması için okul idarelerine baskı yapıldığı, listeler gönderildiği iddia edildi.

Bu yıl Türkiye ile beraber 9. sınıflarda müfredat değişikliği kapsamında hazırlanan kitapların okutulacağı ve “Evrim Teorisi’nin” müfredattan çıkarıldığı belirtilerek, “Eğitim sisteminin içeriğinin değiştirilmesi çalışmaları laik toplum yapımıza saldırıdır, kabul edilemezdir” denildi.

KTÖS Girne’de basın toplantısı düzenledi

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ise Girne bölgesinde birçok öğrencinin, kayıt yaptırdıkları halde sınıflarda yer olmaması nedeniyle okula gidemediğini belirtti.

Sendika, Girne’ye yeni okul yapılabilecek arazinin bulunması hükümete 3 hafta süre tanıdığını ve aksi halde eyleme gideceğini açıkladı.

KTÖS, yeni eğitim, öğretim yılının başlaması nedeniyle bugün Girne Şehit Hasan Cafer İlkokulu’nda basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında konuşan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, yeni eğitim öğretim yılının sorunlu başladığını söyledi.

Toplantıda yeni eğitim yılının sorunlu başladığını savunan Elcil, Girne bölgesinde bugün birçok okulda öğrencilerin kayıt yaptırmasına rağmen sınıflarda yer yokluğu nedeniyle okullara gidemediğini, bunun üzücü olduğunu söyledi.

Ülke geneli okullarda 9 müdür, 13 müdür muavini ve 17 öğretmen eksiği bulunduğunu açıklayan Elcil, bunun yanında yer yokluğu nedeniyle resim, müzik ve aktivite sınıflarının dersliğe dönüştürüldüğünü savundu.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir