Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı

Dışişleri’nden saldırıya uğrayan Kıbrıslı Türk için Rum yetkililere çağrı

Dışişleri’nden saldırıya uğrayan Kıbrıslı Türk için Rum yetkililere çağrı

Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs’ta dün bir Kıbrıslı Türk’ün aracının saldırıya uğramasını ve tahrip edilmesini kınadı; Kıbrıs Rum yetkililerini olayın sorumlularını yakalayıp cezalandırmaya çağırdı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, geçmişte Kıbrıslı Türklere yönelik saldırıların faillerinin yakalanmamasının, caydırıcı cezalara çarptırılmamış olmasının Güney Kıbrıs’ta ırkçılığı ve yabancı düşmanlığını daha da körüklemeye devam ettiği belirtilerek, “Bu olaylar ve Kıbrıslı Rum yetkililerin bu konulardaki vurdumduymazlığını ve Kıbrıs Türk tarafının güvenlik endişelerinin haklılığını ortaya koymaktadır” denildi.

Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı’ndan bu akşam yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

“Güney Kıbrıs Rum Yönetiminde, son dönemlerde Kıbrıslı Türkleri hedef alan saldırıların artarak devam ettiği ve giderek normalleşmekte olduğu gözlemlenmektedir.

Bugüne kadar benzeri olayların birçok kez yaşandığı Güney Kıbrıs’ta, dün öğlen saatlerinde bir Kıbrıslı Türk’ün aracı saldırıya uğramış ve tahrip edilmiştir.

Bu çirkin saldırıyı kınıyor, Kıbrıs Rum yetkilileri acilen bu olayın sorumlularını yakalayıp cezalandırmaya davet ediyoruz.

Vatandaşımızın küçük çocuğu ile birlikte yaşadığı bu talihsiz olay üzücü olmakla birlikte, cana zarar gelmemiş olması tek tesellimizdir.

​Kıbrıslı Türklerin maruz kaldığı bu çirkin saldırılar çeşitli ülkeler ve sivil toplum kuruluşlarının insan hakları raporlarına da yansımaktadır.

Hal böyle iken, Kıbrıs Türk tarafının tüm telkinlerine rağmen, benzer saldırıları caydırmak, tekrarını önlemek adına Güney Kıbrıs Rum yönetiminin bugüne dek herhangi bir önlem almamış olması kabul edilebilir değildir. Geçmişte Kıbrıslı Türklere yönelik olarak yapılan saldırıların faillerinin yakalanmaması, caydırıcı cezalara çarptırılmamış olması Güney Kıbrıs’ta ırkçılığı ve yabancı düşmanlığını daha da körüklemeye devam etmektedir. Bu olaylar ve Kıbrıslı Rum yetkililerin bu konulardaki vurdumduymazlığını ve Kıbrıs Türk tarafının güvenlik endişelerinin haklılığını ortaya koymaktadır.

​İki taraf arasında gerekli olan diyalog sürecine zarar verir nitelikteki bu ve benzeri saldırılar kabul edilemez. Rum polisi tarafından başlatılan soruşturmanın daha önce gerçekleştirilen benzer saldırılarda gözlemlendiği üzere sonuçsuz kalmaması ve faillerinin en erken zamanda bulunarak yargıya intikal ettirilerek cezalandırılması beklentimizdir. Bunun takipçisi olacağız.”

Avukat Nil Çeliker’in aracının camları, dün, bir alışveriş merkezinin park yerinde kırılmıştı.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir