Menü Altı
Menü Altı

Denktaş: “Egemenliğimize sahip çıktığımız için gurur duydum”

Denktaş: “Egemenliğimize sahip çıktığımız için gurur duydum”

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Kıbrıs’ta çözümün adada iki ayrı devle olduğunu kabul etmek ve Kıbrıs Türk Devletine uluslararası tanınmışlık vermekten geçtiğini belirterek “Bizi azınlık görenlere boyun eğmeyip, kendi varlığımıza ve kendi egemenliğimize sahip çıktığımız için gurur duydum” dedi.

Serdar Denktaş, Güney Kıbrıs’taki okullarda öğrencilere dağıtılan formda “hangi azınlıktansınız?” sorusunun ilk yanıtının “Kıbrıslı Türkler” olmasını ve İngiltere’nin eski Dışişleri Bakanı Straw’ın Independent’te yazdığı yazıyı değerlendirdi.

Denktaş’ın, Facebook sayfasından paylaştığı görüşleri şöyle:

“Biz her zaman tek bir şeye vurgu yaptık. Kıbrıs Türk halkının bu topraklarda kendi kendini yönetme hakkı ve iradesi. Dönemsel olarak veya rüzgara göre değil her zaman, her yerde ve en başından beri altını çizdiğimiz tek bir kelime oldu bizim: Egemenlik. Halkımızın bu topraklar üzerindeki egemenlik hakkı. Bugün kısa bir zaman aralığında iki ayrı haber okuduk. Birinci haber Güney Kıbrıs Eğitim Bakanlığı’nın okullarda dağıttığı formların üzerinde ‘Hangi azınlıktan olduğunuzu işaretleyin’ kısmında birinci sırada ‘Kıbrıslı Türk’ seçeneği konmuş olması. Nitekim Kıbrıslı Rum Liderliği’nin bize nasıl baktığının en üst düzeyde ifadesi “Azınlık çoğunluğa hükmedemez.”cümlesiyle Rum Lider Anastasiadis tarafından daha önce de dile getirilmişti. İkinci haber ise İngiltere’nin eski Dışişleri Bakanı Straw’ın Independent’te yazdığı yazı: ‘Kıbrıs’ta çözüm adada iki ayrı devlet olduğunu kabul etmek ve Kıbrıs Türk Devleti’ne uluslararası tanınmışlık vermektir…’ Her iki habere de baktığım zaman senelerce bizi azınlık olarak görenlere boyun eğmeyip, kendi varlığımıza ve kendi egemenliğimize sahip çıktığımız için gurur duydum. Biz bu topraklarda kimseye yama olmayacağımızı yıllardır dile getiriyoruz sanırım artık ‘Dünya’da olması gerekeni görmeye başladı…”

Güney Kıbrıs’ta eğitim gören öğrencilere dağıtılan formda “hangi azınlıktansınız?” sorusu da yer alıyor ve ilk sıradaki cevap “Kıbrıslı Türk”

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir