Menü Altı
Menü Altı

Dağ yolu ihalesini alan TC firması KKTC’de

Dağ yolu ihalesini alan TC firması KKTC’de

Sık sık meydana gelen ölümlü kazalar nedeniyle adı “ölüm yolu”na çıkan Değirmenlik-Girne dağ yolunun yenilenmesi için Türkiye’de açılan ihale sonuçlandı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Değirmenlik – Girne yolu ihalesini alan firmanın belli olduğunu ve ilgili firmanın yetkililerinin prosedür için şu anda KKTC’de olduğunu açıkladı.

Dürüst, Acapulco kavşağından Girne merkeze ve Girne merkezden Gönyeli çemberine kadarki güzergahla ilgili iki firmanın daha ülkede bulunduğunu ayrıca Büyükkonuk-Acapulco arasındaki sahil yolunun düzenlenmesi projesinin de yakında başlayacağını ifade etti.

Bakanlık basın bürosunun açıklamasına göre, Pınarlı köyünü ziyaretinde konuşan Dürüst, köylülerin Serdarlı ile Pınarlı arasındaki toprak yolun asfaltlanmasını istedi. Dürüst, Karayolları Dairesi’nin gerekli teknik çalışmayı yapacağı sözünü verdi.

Dürüst, Değirmenlik – Girne yolunun yenilenmesi çalışmaları ile ilgili gelinen aşama hakkında da bilgi verdi ve şunları söyledi:

“Kolay bir proje olsaydı, çok önceden yapılabilecekti. Ancak göreve gelir gelmez, yol ile ilgili projelerimizi tamamladık, geçtiğimiz yıl Ekim ayında KKTC’yi ziyaret eden TC Ulaştırma Bakanı’na projemizi sunduk ve şu an gelinen aşamada, yolun yenilenmesi ile ilgili olarak çıkılan ihale sonuçlanmış, ihaleyi alan firma belirlenmiş ve ihaleyi alan firma şu anda KKTC’dedir. Girne dağ yolu yenileme projesi ihalesini kazanan firma, ihale şartnamesini imzalayarak KKTC’ye geldi ve şu anda şantiye oluşturmak için başlatmış olduğu çalışmalarının sonuna geldi.”

3 firma KKTC’de

Dürüst yol projeleriyle ilgili şunları söyledi:

“KKTC’ye gelen firmalar 3 tanedir. Birincisi Değirmenlik – Girne yolunu yapacak olan firmadır. Bu proje, yonca kavşağından başlayarak, bölünmüş yol olarak Acapulco kavşağına kadar olan kısmını kapsamaktadır. İkinci firma, Acapulco kavşağından Girne merkezine kadarki güzergâh, üçüncüsü ise Girne merkezinden Gönyeli çemberine kadarki güzergah ile ilgilidir. Bu projelere ilaveten Büyükkonuk’tan Acapulco’ya olan sahil yolunun düzenlenmesi projesi de yakın zamanda başlayacak.”

“Dikkatsiz ve süratli sürmeye devam edersek kazalar kaçınılmaz olacak”

Dürüst, kazaların önlenmesi konusunda şunları söyledi:

“Her ne kadar dağ yolunun, bozuk bir yol, güvensiz bir yol olduğunu sadece söylesek bile, sürücüler olarak bizler de, gerek cep telefonu ile konuşarak veya mesajlaşarak, dikkatsiz ve süratli araç kullanmaya devam ettiğimiz müddetçe, kazaların olması maalesef kaçınılmaz olacaktır. Böylesi dikkatsiz ve süratli araç kullanmaya devam edersek, yol ne kadar da düzgün ve güvenli olsa da, maalesef ki kazalar kaçınılmaz olacaktır.

Bu ikazları ya da tespitleri, mazeret olsun diye söylemiyorum. Bizim bugünkü görevimiz, imkanlar ölçüsünde yollarımızı düzeltmek ise, biz görevimizi elbette ki yapacağız. Bir şeyi yapacağımızı söylüyorsak onu mutlaka yaparız. Devletimizin kısıtlı imkanları ile halkımıza hizmet götürmeye devam edeceğiz. Bununla devletimizin acizliğini söylemiyorum. Bizler nereden nereye geldiğimizi çok iyi biliyoruz.”

“Para geliyor da proje yapılmadığı için geri gidiyor söylemleri bizim bakanlığımız için geçerli değil”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, projeler için ayrılan bütçenin kullanılamadan geri gittiği yönündeki eleştirilere de cevap vererek, “ ‘Para geliyor da proje yapılmadığı için geri gidiyor’ söylemleri bizim bakanlığımız için geçerli değildir. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nda şu an için, hangi bakanlıkta ne kadar bütçe artarsa tümüne talip olabilecek kadar projemiz vardır” dedi.

Bakanlık olarak eleştiriler yapılsa da, icraatların, yapılanların ortada olduğunu söyleyen Dürüst şunları kaydetti:

“Akıncılar yolu, Gönyeli Boğaz yolunun yenilenmesi, Gönyeli çemberi kaçış yolları projesi ki bugün bakıyorum, Girne istikametinden gelen araçlar kaçış yolları sayesinde çembere takılmadan geçiş yapabiliyorlar. Bizlerin bu projeyi ortaya koyarken, Gönyeli çemberindeki tıkanıklığı yüzde yüz çözeceğiz iddiasını ortaya koymadık. Bunun, kısmi olarak bir rahatlatma getirecek birinci etap proje olduğunu hep vurguladık. Ardından Paşaköy – Aslanköy yolu, Görneç – Alevkayası, Büyükkonuk – Sazlıköy, Alevkayası – Yayladağ yollarını yaptık. Boğaziçi – Kuzucuk yolu ile Paşaköy – Vadili yollarının yapımı için de ihale aşamasına geldik.”

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir