Menü Altı
Menü Altı

Cumhurbaşkanı Tatar, Topçu Alayında düzenlenen iftar yemeğine katıldı

Cumhurbaşkanı Tatar, Topçu Alayında düzenlenen iftar yemeğine katıldı

Cumhurbaşkanı Tatar, Topçu Alayında düzenlenen iftar yemeğine katıldı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Topçu Alayında düzenlenen iftar yemeğine katıldı.

Cumhurbaşkanlığından verilen bilgiye göre, Tatar yemekte yaptığı konuşmada, iftar sofrasını Mehmetçiklerle paylaşmanın, muhabbet etmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

“KIBRIS TÜRKÜ’NÜN CAN VE MAL GÜVENLİĞİ YOKTU”

Cumhurbaşkanı Tatar 1974 öncesinde Kıbrıs Türkü’nün can ve mal güvenliğinin olmadığı yıllarda, çocukluğundan itibaren Mehmetçiğin Kıbrıs’a bir gün geleceğini düşündüğünü belirterek, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın dedesi “Şeherli Mehmet’in” de 1878’de Osmanlı Devleti’nin askeri adadan çekilirken gözyaşlarına boğulduğunun kitaplarda yazdığını ifade etti.

“ATATÜRK ÖNDERLİĞİNDE VERİLEN MÜCADELE İLHAM ALINDI”

Kıbrıs Türkü’nün Kıbrıs’ın bir Helen adası olmaması için, Rum-Yunan ikilisine karşı Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde verilen mücadeleden ilham alarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin de desteğiyle direndiğini anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, 1974 Kıbrıs Barış Harekatıyla Mehmetçiğin Kıbrıs’a ayak basmasıyla, Kıbrıs Türkü’nün özgürlük ve bağımsızlığına kavuştuğuna dikkat çekti.

YENİ MİLLİ SİYASET: İKİ DEVLETİN İŞ BİRLİĞİNE DAYALI BİR ANLAŞMA

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile New York’ta gerçekleştirdiği görüşmeden de bahseden Cumhurbaşkanı Tatar, yeni milli siyasetin Kıbrıs’ta iki devletin iş birliğine dayalı bir anlaşma olduğunu kaydetti.

“KKTC’NİN GELİŞMESİ VE KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURABİLMESİ İÇİN TÜRKİYE İLE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLLERİ YAPILIYOR”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gelişmesi ve kendi ayakları üzerinde durabilmesi için Türkiye Cumhuriyeti ile iş birliği protokolleri yapıldığına işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar; turizm, yükseköğretim, tarım, sanayi ve hizmet sektöründe çalışmaların sürdüğüne vurgu yaptı.

Teknolojinin gelişmesiyle iletişim alanında büyük gelişmeler yaşandığını da anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, Anadolu ve dünya ile anında haberleşildiğini kaydetti.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir