Menü Altı
Menü Altı

CTP-AKEL: Tek gerçekçi model Federal Kıbrıs

CTP-AKEL: Tek gerçekçi model Federal Kıbrıs

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman ve AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu bugün bir araya geldi. CTP’de yapılan görüşmeye, iki partiden heyetler de katıldı.

Yaklaşık iki saat süren görüşmede, Kıbrıs konusunda tek gerçekçi modelin Federal Kıbrıs olduğu vurgulandı.

CTP’den yapılan açıklamaya göre, Crans Montana’da başarısızlıkla sonuçlanan müzakerelerin ve ardından yaşananların değerlendirildiği görüşmenin ardından konuşan Genel Başkan Erhürman, uzun yıllardan beri kapsamlı çözüme ulaşılmasını isteyen iki parti olarak Crans Montana’da çözüme çok yaklaşmışken yaşanan başarısızlıktan ve ardından ortaya çıkan durumdan ortak endişe duyulduğunu belirtti.

“Yaşanan bu durağanlık içerisinde en azından belli konulardaki çalışmaların sürdürülmesi gerekirken, Kıbrıslı Türklerin AB’ye uyumu ile ilgili Ad-Hoc komitenin çalışmalarının durdurulması gibi birtakım olumsuzluklar da yaşanmaya devam ediyor” diyen Erhürman, AKEL’in Kıbrıslı Rumlara Crans Montana’da yaşananları en doğru şekilde aktarma çabasını büyük takdirle izlediklerini de ifade etti.

Ay Mamas ve vatandaşlıklar

Ay Mamas Kilisesi’ndeki ayinin engellenmesi konusuna da değinen Erhürman, konuyu insan hakları meselesi olarak gördüklerini ve sol bir parti olarak bunu doğru bulmadıklarını açık biçimde ortaya koyduklarını kaydetti.

Erhürman, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kıbrıslı Türklerin yaşadığı insan hakları sorunlarını, örneğin sporcularımızın uluslararası müsabakalarda yer alamamasını ve Kıbrıslı Türklerle evli Türkiye kökenli KKTC vatandaşlarının çocuklarına vatandaşlık verilmemesi gibi sorunları AKEL ile paylaştık.

Kıbrıs sorununun BM parametreleri çerçevesinde iki kesimli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı bir federasyon temelinde çözülmesi tek gerçekçi çözüm modelidir. Parti Meclisimizin bu yönde kararı mevcuttur. AKEL’in de böyle düşündüğünü görüyoruz ve bundan sonra da görüş alışverişimizi bu yönde devam ettireceğiz.”

Toplantıda CTP Genel Başkanı Erhürman’a Armağan Candan, Çiçek Göçkün Bayramoğlu ve Muhittin Tolga Özsağlam; AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ‘ya ise Tomazos Çelebis, Stavri Kalopsidiotu ve Marina Savva eşlik etti.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir