En Ust

23 Temmuz 2024

Menü Altı
Menü Altı

Çipras: “Kıbrıs’ta adil ve uygulanabilir bir çözüm umuyorum”

Çipras: “Kıbrıs’ta adil ve uygulanabilir bir çözüm umuyorum”

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Kıbrıs’ta, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) zemininde adil ve uygulanabilir bir çözüme ulaşmayı umduklarını söyledi.

Cipras ayrıca Türkiye’nin NATO üyeliğini ve Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecini devam ettirmesini desteklediklerini belirtti.

ABD’de temaslarda bulunan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras dün akşam ABD Başkanı Donald Trump ile Beyaz Saray’da görüştü. Trump ve Çipras, Beyaz Saray’daki görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Yunan F-16’larına modernizasyon     

Yunanistan ile ilişkilerinin çok eskiye dayandığını ve Yunan kültürünün Batı uygarlığına yaptığı katkıya vurgu yapan Donald Trump, bu ülkeyle olan yakın ilişkileri sürdüreceklerini belirtti.

Yunanistan’ın kullandığı F-16 savaş uçaklarının 2,4 milyar dolar karşılığında modernize edileceğini dile getiren Başkan Trump, bu anlaşmanın hem Amerikan ekonomisine fayda sağlayacağına hem de iki ülke arasındaki ekonomik derinliğin artmasına yardımcı olacağını ifade etti.

Yunanistan Başbakanı Çipras ise ABD-Yunanistan ilişkileri kadar Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin gidişatına ilişkin de değerlendirmeler yaptı.

“Bölgesel bir güç olarak Türkiye’ye saygı duyuyoruz”     

Türkiye ile Ege Denizi kapsamında zaman zaman sorunlar yaşadıklarını dile getiren Çipras, “Buna karşın Türkiye’nin Avrupa yolunu destekliyoruz. Bölgesel bir güç olarak Türkiye’ye saygı duyuyoruz. Türkiye’nin Avrupa perspektifine, Batı ve NATO ile iş birliğine bağlı kalması gerektiğine inanıyoruz” yorumunu yaptı.

Aleksis Çipras, Türkiye’nin NATO bünyesinde kalması ve Avrupa çizgisini sürdürmesi gerektiğine inandığını da vurguladı.

Kıbrıs

Kıbrıs sorununa da değinen Çipras, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) zemininde, Kıbrıs konusunda adil ve uygulanabilir bir çözüme ulaşmayı umuyoruz” ifadesini kullandı.

Yunanistan’ın Akdeniz’deki en önemli turizm destinasyonlarından biri olduğunu söyleyen Yunanistan Başbakanı Çipras, ayrıca Güney Kıbrıs ile İsrail ve Mısır arasındaki enerji iş birliğine dair bilgiler de verdi.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir