Menü Altı
Menü Altı

Çevre Dairesi 80 ceza kesti

Çevre Dairesi 80 ceza kesti

Çevre Koruma Dairesi’nin son dönemde yaptığı denetimlerde çevreyi kirlettiğini tespit ettiği faaliyetler için toplam 80 ceza kestiği açıklandı.

Turizm ve Çevre Bakanlığı Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Çevre Yasası kapsamında Şube Amirlikleri ile bölge birimleri tarafından son dönemde yapılan denetimlerde kesilen cezaların alanı şöyle:

“Ses kirliliği tespit edilen Gazimağusa’da 3, Lefkoşa’da 15, Girne’de toplamda 48; Katı Atık ve Çevre Kirliliği kapsamında Gazimağusa’da 2,Lefkoşa’da 2,Girne’de toplamda 7; Hava Emisyonu denetimlerinde, Gazimağusa’da 2,Lefkoşa’da 8,Girne’de 1, Güzelyurt’ta 5, olmak üzere toplam 16; Atık Su Kirliliği kapsamında Gazimağusa’da 1,Lefkoşa’da 1,Girne’de 6 toplamda 8; Doğal Hayat kapsamında Gazimağusa’da 1 olmak üzere toplamda 80 ceza.”

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, temiz bir çevreden kurum veya kuruluşların değil, bütün insanların sorumlu olduğunu ifade ederek, çevrenin gelecek nesillere kirletilmeden, tahrip edilmeden daha da güzelleştirilerek aktarılması gerektiğini vurguladı.

Yürütülen çalışmalar kapsamında müfredata çevreyle ilgili ders konulduğu, ilkokullara çöp bidonları dağıtıldığını ve her perşembe günü eş zamanlı olarak ilçelerde temizlik kampanyası yapıldığını hatırlatan Ataoğlu, bu kapsamda ülkede çevreye duyarlı insan sayısının artırılması amacıyla “Çevre Gönüllüleri” uygulamasını da hayata geçirdiklerini ifade etti.

Ataoğlu, atılan bu adımların çevreye duyarlılığı artıracağına inanç belirten Ataoğlu, denetimlerin artarak devam edeceğini ve uygulanan cezaların iki haftada bir kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi.

Fikri Ataoğlu, “Amacımız vatandaşlarımıza ceza kesmek değil. Gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmak için kirlenmelerin önlenmesi, tabiatın korunması ile kamuoyunun bilinçlendirilmesine dikkat çekmektir” ifadesini kullandı.

Alo 123 Şikayet Hattı…

Alo 123 Çevre Şikayet Hattı’na gelen tüm şikayetlerin Çevre Koruma Dairesi tarafından titizlikle değerlendirilip takip edildiğini söyleyen Ataoğlu, Alo 123 Çevre Şikayet Hattı aranıp şikayet aktarıldıktan sonra konunun ilgili şube tarafından takip edildiğini ve şikayetçiye bilgi verildiğini söyledi.

Ataoğlu, ceza kesilmesi gereken durumlarda ise şikayetçinin mahkemede şahitlik yapması gerektiğini bildirdi ve bu noktada şikayetlerin sonuçlandırılması aşamasında halka büyük sorumluluk düştüğünün altını çizdi.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir