En Ust

17 Haziran 2024

Menü Altı
Menü Altı

Çakıcı, Seçim Yasası’ndan endişeli: “Skandala sürükleniyoruz”

Çakıcı, Seçim Yasası’ndan endişeli: “Skandala sürükleniyoruz”

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP Yeni Güçler) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Seçim ve Halk Oylaması Yasa Tasarısı içerisindeki karmaşanın halen devam ettiğini, yasanın bu şekliyle Meclis’ten geçmesinin büyük bir hata olacağını belirtti.

Mehmet Çakıcı, “Toplum olarak büyük bir skandala sürükleniyoruz” dedi.

Meclis komitesinde görüşülmekte olan Seçim ve Halkoylaması Yasa Tasarı’yla ilgili yazılı açıklama yapan Çakıcı, Seçim ve Halk Oylaması Yasa Tasarısı ile ilgili toplantıların Komite Başkanı UBP Milletvekili İzlem Gürçağ başkanlığında haftada en az bir-iki kez yapılmakta olduğunu, kendisinin de komite toplantılarına birçok kez katıldığını kaydetti.

“Vizyon ile ilgili değişiklik yok”

Çakıcı, uzun bir zamandan beri Meclis komitesinde görüşülen yasa tasarısında sadece bazı ifadeler ile ilgili oluşan hatalarda değişikliğinin yapıldığını vizyon ile ilgili bir değişiklik olmadığı ifade etti.

“Bu karmaşıklık devam eder ve bu karmaşık Seçim Yasası ile seçime gidersek başta karma oylar olmak üzere çok büyük bir oy miktarı yanacak” açıklamasında bulunan Çakıcı, halkın oylarının çoğunun boşa gideceğini ileri sürdü.

Böyle bir sonucun ülke demokrasisi açısından bir skandal niteliği taşıyacağını iddia eden Çakıcı, “Yasa tasarısının ne gibi sonuçlar doğuracağını halkın büyük bir çoğunluğu anlamayacak, hatta şu andaki komite de görev alan milletvekilleri bile tam anlamamaktadır”  dedi.

Komite Başkanı İzlem Gürçağ ve Başkan Yardımcısı Teberrüken Uluçay’ın, Yüksek Seçim Kurulu’nun uyarılarında yer alan bazı ifade hatalarının düzeltilmesi noktasında durduklarını, kendi partilerindeki milletvekillerine bile bunu tam anlatmadıklarını düşündüğünü söyleyen Çakıcı, “UBP ve CTP içerisindeki milletvekilleri de bu karmaşadan habersizler ve eminim bu milletvekillerinin de tepkisiyle karşılaşacaklardır” ifadesini kullandı.

“Yanlışa sürükleniyoruz”

Çakıcı şöyle devam etti:

“Şu anda büyük bir yanlışa bir skandala doğru sürükleniyoruz. Bir an önce bu yanlıştan dönmemiz gerekiyor. Şu anda en doğru olan şey tek seçim bölgesi ve bölgelerin kalktığı bir seçim yasasının gündeme gelmesidir. Biliyorsunuz daha önce en azından bu altı bölgeli yapıdan kurtulup üç bölgeye geçip en azından bir orta yol bulalım dedik. Bu seçim önerimiz kabul edilmedi ama doğru olan şey tek seçim bölgesi ile karma ve tercihli oyun da burada kullanılmasıdır. Böylelikle insanlar bir karmaşadan, bireysel ve bölgesel çıkarlardan kurtulmuş olacaklardı. Aynı zamanda da milletvekillerinin kendi menfaati için yapacağı çalışmalar ve kulisler de son bulmuş olacaktı.”

“Karma oyda karmaşa var”

TKP Yeni Güçler olarak tek seçim bölgesi olacak şekilde yeni yasa önerisi hazırlayıp yakın bir zamanda Meclis gündemine getireceklerini vurgulayan Çakıcı, “Şimdiki yasa tasarısında özellikle karma oy kullanımda büyük bir karmaşa var. Bildiğiniz gibi karma oy, kendi partileri dışında farklı partilere oy kullanmaya olanak sağlıyor. Oy kullanacak kişi farklı bölgeler için en az iki ilçeden toplamda milletvekili sayısının yarısı kadar oy kullanması gerekecek.” dedi.

“Oranların hatırlanması mümkün değil”

“Mesela, Lefkoşa da 16, Mağusa’da 13, Girne’de 10, Lefke’de 2, Güzelyurt’ta 4, İskele’de ise en çok 5 karma oy kullanılabilir. Bu oranları bir kişinin hatırlaması mümkün değildir” diyen Çakıcı şöyle devam etti:

“En doğrusu 25 ile 50 arasında karma oy kullanılmasına olanak sağlayıp, oy kullanacak olan kişinin serbest bırakılmasıdır. Oy kullanacaklar en az iki bölge ve iki parti olmak şartı ile veya bir parti, bir bağımsız milletvekili olmak şartı ile oylarını kullanılabilir ve oy kullanan kişiler istedikleri 25 kişiyi istediği bölgede seçebileceklerdir.  Şimdi ki yasa tasarısında her bölgede bir sınır ve kota getiriliyor. Bu kotaları bir kişinin hatırlaması mümkün değildir.

Meclis Komite toplantılarında bunun oy kullanacaklar için çok zor olduğunu ve hatalar yapacaklarını söyledim.  Bana çözüm olarak, ‘Bölgelerdeki karma oy oranlarını’ oy kullanılacak olan kabinlerin içine yazacaklarını söylüyorlar. Biz kendilerini birçok kez uyardık. Oy verecek kişi kabin içerisinde kaç dakika da okuyacak ya da tam olarak anlayabilecek mi bilmiyorum.”

Toplantı

Cuma günü gerçekleşen komite toplantısına katılan milletvekillerin bile bu karma oy kotalarının dağılımını zor anladıklarını fark ettiğini kaydeden Çakıcı, yasa tasarısının içerisinde birçok ifadede sıkıntı olduğunu fakat komite üyelerinin tüm uyarılarına rağmen ısrarla bu düzenlemeleri yapmak istemediğini savundu.

Çakıcı, “Katıldığım komite toplantılarında bu şekliyle yasa tasarısının büyük bir skandal dönüşeceğini ve oluşabilecek tüm hatalardan ve olumsuzluklardan tüm komite üyelerinin sorumlu olduğunu söyledim. Özellikle UBP ve CTP içerisindeki bazı milletvekillerinin kendi bölgelerindeki menfaat ve çıkarlarını düşündükleri için söz konusu yasa tasarısında yapılacak değişikliğe engel olmak istiyorlar. Fakat bazı milletvekillerinin ise yasa tasarında eksik noktaların bulunduğunu ve değişmesi gerektiğini söylüyorlar” ifadelerini kullandı.

DP ve TDP’li milletvekillerinin de öneriye sıcak baktığını gördüğünü, sorunun UBP ve CTP içindeki bazı kendi menfaatini düşünen milletvekillerinden kaynaklandığını düşündüğünü kaydeden Çakıcı, “Üzülerek görüyorum ki bu arkadaşlar toplumun menfaatlerini kendi menfaatlerinin önüne koyamıyorlar” dedi.

Söz konusu yasa tasarısının büyük bir kaos içerisine sürükleyeceğini vurgulayan Çakıcı, “TKP Yeni Güçler olarak gerekli tüm çalışma ve uyarılarımızı yapmaya devam edeceğiz. Umarım bizi yönetenler uyarılarımızı dikkate alır ve bu yanlıştan bir an önce geri adım atarlar” ifadelerini kullandı.

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir