Menü Altı
Menü Altı

Büyükelçi havuzda ölü bulundu

Büyükelçi havuzda ölü bulundu

Rusya’nın Hartum Büyükelçisi Mirgayas Şirinskiy Sudan’daki konutunun havuzunda ölü bulundu. Şirinskiy geçtiğimiz aralık ayından bu yana esrarengiz şekilde yaşamını yitiren dördüncü üst düzey diplomat oldu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Şirinskiy’nin Sudan’ın başkenti Hartum’daki resmi konutunda ölü bulunduğu belirtildi. Şirinskiy evinin havuzunda ölü bulundu. Ölüm sebebiyle ilgili Rus ve Sudan yetkililer açıklama yapmadı.

Açıklamada, ölüm nedeni henüz belirlenemeyen 62 yaşındaki Rus diplomatın Sudan’da 2013’ten bu yana büyükelçilik görevini yürüttüğü, daha önce de Mısır, Yemen, Suudi Arabistan ve Ruanda’da görev yaptığı kaydedildi.

Sudan Dışişleri Bakanlığı da gelişmeyi doğruladı. Bakanlık Sözcüsü Garibullah el-Hadar da yaptığı yazılı açıklamada, “Rusya Büyükelçisi Mirgayas Şirinskiy, Hartum’daki konutunda vefat etti” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı’nın Rusya halkına, hükümetine ve Büyükelçi Şirinskiy’nin yakınlarına başsağlığı dilediğini aktaran Hadar, Şirinskiy’nin iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek için çok çaba sarf ettiğini vurguladı.

Üst düzey diplomatların esrarengiz ölümü

Şirinskiy geçtiğimiz aralık ayından bu yana esrarengiz şekilde yaşamını yitiren dördüncü üst düzey yönetici oldu.

Rusya’nın BM Büyükelçisi Vitali Çurkin 6 ay önce New York’ta esrarengiz şekilde yaşamını yitirdi. Rusya’nın Hindistan Büyükelçisi Aleksander Kadakin de geçtiğimiz ocak ayında kısa süren bir hastalık sonucu 68 yaşında yaşamını yitirdi.

2016 Aralık ayında Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov bir Türk polisi tarafından öldürüldü. Cinayetin nedeni henüz bilinmiyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir