En Ust

19 Temmuz 2024

Menü Altı
Menü Altı

Yumurtada büyük şüphe

Yumurtada büyük şüphe

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, bazı Avrupa ülkelerinde kanatlı hayvanlarda kullanılan “Fipronil” adlı haşere ilacı tartışmalarıyla ilgili açıklama yaparak bu ilacın KKTC’de kanatlı hayvanlarda kullanılmadığını, kedi ve köpeklerde kullanıldığını belirtti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Hollanda ve Belçika’daki tavuk çiftliklerinde kullanılan Fipronil adlı haşere ilacının yumurtalara karışması nedeniyle yapılan haberlerin incelendiği kaydedilerek kamuoyunun bilgilendirilmesi için açıklama ihtiyacı duyulduğu kaydedildi.

Yapılan denetimlerde ülkede Fipronil adlı haşere ilacının kanatlı hayvanlarda kullanılmadığının tespit edildiği belirtilen açıklamada, bu ilacın sadece kedi ve köpeklerde dış parazit mücadelesi için kullanıldığı ifade edildi.

Açıklamada, ayrıca ülkeye yumurta ithali olmadığından herhangi risk taşıyan bir ürünün giriş şansı olmadığı da vurgulandı.

Avrupa’da 12 ülkede yumurtalara böcek ilacı olarak kullanılan fipronil bulaştığına dair bulgulara rastlandığının açıklanmasının ardından günlerdir bu konu tartışılıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir