Menü Altı
Menü Altı

BM Kıbrıs’taki personelini azaltıyor mu?

BM Kıbrıs’taki personelini azaltıyor mu?

BM’nin Kıbrıs sorununda atacağı ilk adımın Ada’daki iyi niyet misyonu ofisindeki personel sayısını azaltmak olacağı, BM’nin niyetine ilişkin ilk mesajı da olacak bu hareketi, Kıbrıs’taki Barış Gücü konusunun izleyeceği öne sürüldü.

Güney Kıbrıs’ta yayımlanan Fileleftheros “Lefkoşa’daki Kıbrıs Ofisini ‘Buduyorlar’ ” başlıklı haberinde,Barış Gücü’nün azaltılması konusu tartışılıyor olsa da bu başlığa bu aşamada dokunulmayacağını, yıl sonunda ilgilenileceğini yazdı.

Kıbrıs’taki Barış Gücü konusunda ABD tarafından baskı yapıldığını bildiren gazete, ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Colleen M. Traugher’in geçen Haziran’da, Barış Gücü ile ilgili raporun hazırlıkları için Ada’yı ziyaret ettiğini hatırlattı.

Habere göre, Amerikalılar Trump hükümetinin, Barış Gücü misyonları için BM’ye ödenen katkıların azaltılmasına dair siyasi kararı temelinde çeşitli senaryolar üzerinde çalışıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndaki düşüncelerden biri de iyi niyet misyonu ofisi altında olacak bir BM polis gücü kalmasıdır ancak böyle bir rol değişikliği için Güvenlik Konseyi’nin kararı gerekir.

Rum tarafında bu konularla ilgilenmekte olan Dışişleri Bakanlığı, caydırıcı hareket etmeleri için Güvenlik Konseyi Daimi üyesi devletler nezdinde girişimlerde bulunuyor.

(Kaynak: TAK)

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir