Menü Altı
Menü Altı

BM Barış Gücü’nden vergi tepkisi

BM Barış Gücü’nden vergi tepkisi

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun New York’ta AFP’ye yaptığı açıklamada, Karpaz’da yaşayan Rumlara BM aracılığıyla gönderilen yardımların KKTC’ye girişte vergilendirileceğini söylemesine BM Barış Gücü’nden (UNFICYP) tepki geldi.

UNFICYP, Ertuğruloğlu’nun açıklamasını  “talihsiz bir açıklama” olarak nitelendirdi.

BM Barış Gücü Basın Sözcülüğü, konuyla ilgili Kıbrıs (Rum) Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, insani yardım rolünün, 3. Viyana Sözleşmesi’ne dayandığını ve kuzeydeki Maronit topluluklarına yapılan dağıtımlarla birlikte, UNFICYP’in üstlendiği bu rolün, BM Güvenlik Konseyi tarafından memnuniyetle karşılandığını kaydetti.

Açıklamada, “Tek taraflı yapılmış olan bu açıklama talihsiz bir açıklamadır ve umuyoruz ki, herkes için uygun olacak ortak bir düzenleme bulunur” ifadeleri yer aldı.

KKTC’de yaşayan Rumlara BM aracılığıyla gönderilen yardımlardan vergi alınacağına dair haberler, bugünkü Rum basınına da yansıdı.

Fileleftheros gazetesi “Sert Sınır” başlığıyla aktardığı haberinde, 1 Ekim itibarıyla hayata geçirileceğini belirttiği vergi uygulamasıyla, KKTC’nin, Yeşil Hattı “sert sınıra” dönüştürdüğünü ve bu kararın, Ankara’nın onayıyla alındığını iddia etti.

Ertuğruloğlu’nun açıklamasında “mahsurlara yardım götürülmesine gerek olmadığını; çünkü mahsurların buna ihtiyacı olmadığını ve bunları Kıbrıslı Türklere sattıklarını, ayrıca sınırlardan geçişin serbest olduğunu” belirttiğini yazan gazete, bu açıklamaların yanı sıra, Ertuğruloğlu’nun Kıbrıs sorununa da değindiğini belirtti.

Rum Başkanlığı İnsani Konular ve Dış Rumlar Komiseri Fotis Fotiu da  KKTC’deki “mahsurlara” gönderilen yardımların vergilendirilmesinin, 3. Viyana Sözleşmesi’ne aykırı olduğunu söyledi.

Habere göre Fotiu, bu uygulamanın hayata geçirilmesi halinde, KKTC’de yaşayan “mahsurlara” büyük sorunlar yaratacağını öne sürerek, BM’nin, konuyla ilgili bilgilendirildiğini kaydetti.

Rum Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis de vergi uygulamasının “siyasi sömürü ve işgal makamlarının olumsuz tutumunun bir ispatı daha olacağını” söyledi.

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir