Menü Altı
Menü Altı

BM ve AB’ye ayin izni şikayeti

BM ve AB’ye ayin izni şikayeti

Kıbrıslı Rumların Güzelyurt’taki Ay Mamas Kilisesi’nde yapmak istediği ayine KKTC makamlarınca izin verilmemesi, BM ve AB’ye gönderilecek mektuplarla protesto ediliyor.

Güney Kıbrıs basınında yer alan haberlere göre, sözde “Omorfo Belediyesi” Başkanı Viktoras Hacıavraam, bu amaçla mektup yollayacak.

Hacıavaam, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve BM Güvenlik Konseyi beş daimi üyesi ülkenin Güney Kıbrıs’taki Büyükelçiliklerine mektup göndereceklerini ifade ederek Dünya Kiliseler Konseyi’ne de mektup göndermeye karar verdiklerini kaydetti.

Hacıavraam, Anastasiadis ve diğer siyasiler partilerin liderleriyle görüşme yapmak istediklerini belirtti.

Hrisostomos: “Müdahalemle Hala Sultan Tekkesi’ne gidiliyor”

Öte yandan Rum Başpiskopos İkinci Hrisostomos, konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Habere göre Hrisostomos, kendilerinin Kıbrıs Türk tarafına olağanın ötesinde hizmetler verdiklerini iddia ederek, Rum Hükümeti’nin, kendi müdahalesiyle, Türk vatandaşlarının Larnaka’ya Hala Sultan Tekkesi’ne gitmelerine izin verdiğini savundu.

Rum Hükümeti’nin Rum tarafına geçmesine izin vermediği Türk vatandaşlarının hiç durmadan, doğrudan tekkeye gitmeleri için ricada bulunduğunu iddia eden Hrisostomos, “Yani Ledra Palas’tan geçsinler, Tekke’ye gitsinler, dua etsinler. ne bir kahve, ne de başka bir şey için hiçbir yerde inmeden geri dönsünler” şeklinde konuştu.

Hrisostomos, Rum Hükümeti’nin de kendisinin müdahalesi sonucunda gereken izni verdiğini ve “yasadışı” olarak Kıbrıs’ta kaldığını iddia ettiği Türk vatandaşlarını kabul ettiklerini söyledi.

“İzin vermemeyi düşündüm”

Hrisostomos, “Eğer bize izin vermiyorlarsa, transit de olsa, Türklerin Rum tarafına geçmeleri ve tekkeye gitmelerine izin vermemeyi söylemeyi düşündüm. Tabi ki bunu yapmadım” şeklide konuşarak, aldıkları ret yanıtının son olacağı umudunu dile getirdi.

Konuşmasında, Kıbrıs sorununa da değinen Hrisostomos, 43 yıldır görüşmelerin yapıldığını ve bu görüşme planıyla, asla doğru bir sona ulaşılacağını düşünmediğini belirtti.

AKEL ve EDEK’ten tepki

Politis gazetesine göre AKEL, yaptığı açıklamada, ayine izin verilmemesi kararının kabul edilmez olduğunu söyleyerek, bu durumu kınadı.

Açıklamada, Kıbrıslı Türk ve Rumların son yıllarda ibadet yerlerine gitme olanaklarının toplumları birbirine yaklaştırdığını ve yerlerinden edilenlerin eskiden yaşadıkları yerlere yeniden buluşmalarının sağlandığı belirtildi.

Bu kararların, iki toplumlu, iki kesimli federasyonla fanatikçe savaşan partilerin oluşturduğu hükümet tarafından alınmasının bir tesadüf olmadığını iddia eden AKEL, CTP’nin bu konudaki tutumunu memnuniyetle karşıladığını belirtti.

EDEK de dün yaptığı açıklamada ayine izin verilmemesini kınadı.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir