En Ust

21 Haziran 2024

Menü Altı
Menü Altı

Berova: “Eğitim altyapısına 20 milyon TL”

Berova: “Eğitim altyapısına 20 milyon TL”

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, eğitim altyapısına bu yıl 20 milyon TL’lik bütçe çıkarıldığını belirterek ders yılı başlamadan önce tamamlanması öngörülen çalışmaların büyük bölümünün tamamlandığını, diğerlerinin de eğitimi aksatmadan eğitim yılı içinde tamamlanacağını söyledi.

Bakan Berova, bu yıl devlet okullarında ilk kez güneş enerjisi ile elektrik üretileceğini ve bu amaçla açılan ihalenin 20 Eylül’de tamamlanacağını, projenin de ekim sonu hayata geçeceğini açıkladı.

Ders kitaplarının ve eğitim programlarının KKTC’de yazıldığını belirten Özdemir Berova, öğretmen kadrolarının da artırıldığını bildirdi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Berova, pazartesi günü başlayacak 2017-18 eğitim yılıyla ilgili hazırlık ve çalışmalarını anlatmak amacıyla basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Bakan Berova’nın yanı sıra Müsteşar Rauf Ataöv, Bakanlık Müdürü Ali Nizam ve daire müdürleri katıldı.

Bakan Berova, yeni eğitim yılının pazartesi günü 4 bin öğretmen ve 50 bin öğrenci ile başlayacağını belirterek, herkese başarılar diledi.

Berova, okullara yönelik altyapı iyileştirmesi planlarına bir yıl önce başlandığını, bunların bir kısmının okul yılı başlamadan önce, bir kısmının da okul yılı devam ederken eğitime engel olmayacak şekilde yapılmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Bakan Berova, taşımacılık konusunda da KAR-İŞ ile protokol imzalama aşamasında olduklarını belirtti.

“Güneş enerjisi kullanılacak”

Kamu okullarında ilk kez güneş enerjisi ile elektrik üretileceğini dile getiren Berova, projenin bu yıl ihalesinin tamamlanacağını açıkladı.

Berova, ihalenin 20 Eylül’de tamamlanacağını ve Ekim sonu projenin hayata geçeceğini kaydetti.

Projeden mutluluk duyduklarını söyleyen Berova, hedeflerinin tüm okullara yaygınlaştırma olduğunu ifade etti.

“Kitaplar KKTC’de yazılıyor”

Temel Eğitimi Geliştirme Projesi ile ilgili bilgi veren Berova, eğitim programlarının ve ders kitaplarının KKTC’de yazılmasını öngören projenin bu yıl ikinci kademesinin uygulanacağını belirtti.

Berova, uygulamanın ilk kez geçen yıl 1, 4 ve 6. sınıflarda başladığını, bu yıl 2, 5 ve 7. sınıflarla devam edip, gelecek yıl 3 ve 8. sınıfların da sisteme entegre edilmesiyle tüm müfredatların KKTC’de yazılmış olacağını vurguladı.

“Denetmen eksikliği giderilecek”

Okullarda müfettiş eksikliği bulunduğuna işaret eden Berova, yapılan sınavlarla üç denetmenin sisteme entegre edildiğini belirtti.

Denetmen alımının süreceğini dile getiren Berova, 25 denetmen alımı için yetki alındığını ve son aşamaya gelindiğini kaydetti.

“Öğretmen kadroları”

İlköğretimde öğretmen kadrosunun artırıldığına işaret eden Berova, 1430 olan sayının 1530’a yükseltildiğini kaydetti.

Özel eğitim öğretmenliği alanında da 2010 yılından beri ilk kez münhal açıldığını ve öğretmen alındığını söyleyen Berova, sayının daha da artırılacağını belirtti.

Berova, öğretmen nakil süreçlerinin meşakkatli olduğunu söyleyerek, sistemin standartlaşması, nakillerin hızlı yapılması konusunda yasa ve tüzük değişikliğine ihtiyaç duyulduğunu, buna yönelik ön çalışma yaptıklarını kaydetti.

Mesleki eğitime yönelik proje hazırlandığını söyleyen Bakan Berova, bu projenin sonuçlandırılmasının hedefleri arasında yer aldığını kaydetti.

“E-Okul projesi”

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Berova, “E-Okul Projesi” ile ilgili bilgi vererek, verilerin internet ortamında daha kolay ulaşılır hale geleceğini söyleyerek, bundan, hem veliler hem de planlama yapanların yarar sağlayacağını vurguladı.

Berova, proje hayata geçtiği zaman velilerin öğrencilerin başarı ve başarısızlıkları ile devam ve devamsızlıklarını online olarak takip edebileceklerini belirtti.

“Üniversite ön izin yetkisi Meclis’te”

Yüksek öğrenim sektörüne de değinen Berova, bu alanın ülkenin ekonomik kalkınmasında önemli rol oynadığını vurguladı.

Göreve geldiği tarihten beri yeni üniversite açılmasına yönelik hiç izin verilmediğini anlatan Berova, Yüksek Öğrenim Yasası’nın Meclis’ten geçirildiğini anımsatarak, yasada yeni üniversite açma ön izni yetkisinin Meclis’e verildiğini belirtti.

Berova, üniversitelerin kalitesinin artırılmasına yönelik destek verdiklerini de sözlerine ekledi.

Ülkeye öğrenci olarak gelen ancak aktif olmayanlara yönelik önlem alındığını ifade eden Berova, buna yönelik genelgenin yayımlandığını kaydetti.

Berova, YÖDAK’ın yapısının da güçlendirildiğini belirtti.

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir