Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı

Baybars söz verdi: Gençler için tüm adaya Sosyal Konut Projesi

Baybars söz verdi: Gençler için tüm adaya Sosyal Konut Projesi

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Güzelyurt ve Lefke gençlerinin kendi bölgelerinden göç etmeden bu topraklara sahip çıkarak, geleceklerini kurmaları için Sosyal Konut Projeleri’nin planlandığını belirtti.

Gençlerin konut sorunlarını çözmek için adanın tümü için planlama yapıldığını ve bu bağlamda da daha önce de söz verdikleri gibi Güzelyurt, Lefke bölgesine imkanlar dahilinde öncelik verileceğinin altını çizdi

Baybars, Güzelyurt AKM toplantı salonunda  Güzelyurt ve Lefke muhtarlar ile istişare toplantısında bir araya geldi. Güzelyurt ve Lefke bölgesi sorunlarının görüşüldüğü toplantıya bölge muhtarları yanı sıra Güzelyurt Kaymakamı Savaş Orakçıoğlu,  katıldı.

Bakan Baybars, ülke genelinde, yıllardır birçok eksikliklere rağmen vatandaşa hizmet veren 240 muhtarlığımızın daha hızlı, daha çağdaş muhtarlık hizmetleri verebilmesi ve merkezi yapıyla devamlı istişare içerisinde olması için çalıştıklarını belirtti.

Muhtarların görüş ve önerilerine her zaman çok kıymet verdiğini ifade eden Baybars, ülke genelinde muhtarlarımızdan alınan düşünce, görüş ve raporlarla çağa uygun, otomasyon sistemleriyle desteklenen güçlü bir hizmet ağını hayata geçirerek, vatandaşlarımızın hak ettiği kaliteli hizmete ulaşmasını sağlamak hedefindeyiz” dedi.

BAYBARS, “GÜZELYURT VE LEFKE İNSANININ MEMLEKET SEVGİSİ BAŞKADIR”

Bakan Baybars, Güzelyurt ve Lefke bölge insanının üretken, çalışkan, bölgelerine sahip çıkan kimliklerinin ön plana çıktığını ve bunun da kendilerini her zaman çok etkilediğini söyledi. Baybars, konuşmasının devamında Güzelyurt ve Lefke gençlerinin kendi bölgelerinden göç etmeden bu topraklara sahip çıkarak, geleceklerini kurmaları için Sosyal Konut Projeleri’nin planlandığını belirtti. Gençlerin konut sorunlarını çözmek için adanın tümü için planlama yapıldığını ve bu bağlamda da daha önce de söz verdikleri gibi Güzelyurt, Lefke bölgesine imkanlar dahilinde öncelik verileceğinin altını çizdi. Güzelyurt ve Lefke insanının memleket sevgisi başkadır diyen Baybars, muhtarlarımızdan aldığımız görüş ve talepleri vatandaşlarımıza daha iyi hizmet sunmak için değerlendireceğiz”dedi. Baybars, bakanlık olarak ortaya koydukları hedeflerle, ülke çapında hizmet anlayışında yeni, çağdaş bir anlayışı hakim kılmak arzusunda olduklarını belirtti.

BAYBARS,“BU TOPRAKLARA HEP BİRLİKTE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Yıllar önce altyapısı eksik verilen kırsal kesim arsaları ve hak sahipliği kazanan vatandaşların mağduriyetlerini ortadan kaldırmak için yakın zamanda İçişleri Bakanlığı olarak hazırladıkları Konut Edindirme Değişiklik Yasasının meclisten geçirildiğini de anımsatan Baybars, “bu sayede 2007 yılından önce hak sahibi olmuş ancak Konut Edindirme İdaresi ile satış sözleşmesi imzalanmadığı için hak sahipliği iptal edilme durumuna düşmüş ve  önceden verilen kırsal kesim arsalarına konutlarını yapmış yaklaşık 650 hak sahibinin içerisinde Güzelyurt ve Lefke bölgesindeki hak sahiplerinin de olduğunu söyledi. Yeni yapılan yasa değişikliğiyle de bu durumda olan hak sahiplerinin mağduriyetlerinin ortadan kaldırıldığını belirten Baybars, bu durumda olan vatandaşların da bundan sonra Konut Edindirme Birimine yapacakları müracaatlar ile var olan konutları için ileri işlem yapabileceklerini söyledi. Her iki ilçenin sorunlarının çözümüne yönelik Güzelyurt ve Lefke muhtarların önerilerini de alan Baybars, daha sonra muhtarlardan gelen sorulara yanıt verdi.

Baybars, yerel idare ve merkezi idare arasında köprü görevi gören muhtarlar, kaymakamlıklar ve belediyelerimizle istişare içerisinde çalışmaya devam edeceklerine vurgu yaparak “bu topraklara hep birlikte sahip çıkacağız” dedi.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir