En Ust

19 Temmuz 2024

Menü Altı
Menü Altı

Barcelona’da olaylar büyüyor

Barcelona’da olaylar büyüyor

İspanya’da Katalanlar, Madrid’in ‘yasalara aykırı’ olarak nitelediği bağımsızlık referandumu için yerel saatle 09.00’da sandığa gitti. Kısa süre sonra İspanya, sandık ve pusulalara el koymaya başladığını duyurdu. Polis ve jandarma seçmenlere müdahale etti. Barcelona Belediye Başkanı 460 kişinin yaralandığını açıkladı.

İspanyol polisi ve jandarması, Katalunya’daki bağımsızlık referandumuna izin vermedi, oy kullanılmak için hazırlık yapılan merkezlere baskınlar yaptı.

İspanyol polisi ve jandarması yasa dışı olduğu açıklanmasına rağmen Katalunya’da bölgesel yönetimin yapmak istediği bağımsızlık referandumuna müdahele etti.

Katalonya Özerk Yönetiminde oy verilmesi için hazırlanan merkezlere İspanyol polisi ve jandarması baskınlar yaptı, bağımsızlık yanlılarının sivil direnişini kırararak, sandıklara ve oy pusulalarına el koydu.

İspanya İçişleri Bakanlığı, yasa dışı bağımsızlık referandumuna izin vermediklerini ve tüm oy pusulalarına ve sandıklara el koymaya başladıklarını açıkladı.

Baskın düzenlenen merkezlerden biri de Katalunya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont’in oyunu kullanacağı Girona kentindeki belediyeye ait spor salonu oldu.

Buraya gelen yaklaşık 80 jandarma, kapı önünde barikat kuran bağımsızlık yanlılıarını dağıtarak, salonun kontrolünü ele geçirdi.

Bağımsızlık yanlısı gruplarla jandarma arasında arbede yaşandığı görüldü. Olaylar nedeniyle  Barcelona-Las Palmas mücadelesi seyircisiz oynanıyor.

Barcelona Belediye Başkanı Ada Colau, Twitter hesabından yaptığı açıklamada İspanyol polisinin müdahalesi sonucu 460’dan fazla kişinin yaralandığını belirterek, “Barcelona Belediye Başkanı olarak, savunmasız insanlara yönelik bu polis saldırısının derhal durdurulmasını talep ediyorum” dedi.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir