En Ust

19 Temmuz 2024

Menü Altı
Menü Altı

Barselona’da 13 ölü, en az 50 yaralı

Barselona’da 13 ölü, en az 50 yaralı

İspanya’nın Barselona kentinde beyaz bir kamyonetin sürücüsü, şehrin en kalabalık ve turistik caddelerinden biri olan La Rambla’da aracını yayaların üzerine sürdü. Katalonya Özerk Bölgesi İçişleri Bakanı Joaquim Forn saldırı sonucu 13 kişinin hayatını kaybettiğini, en az 50 kişinin ise yaralandığını açıkladı.

Barselona polisi olayı “terör saldırısı” olarak nitelendirdi.

Polisten atılan son tweette ise şu ifadeler yer aldı:

“Barselona’nın merkezinde hiçbir barda (rehin) tutulan kimse yok. Bir kişiyi yakaladık ve onu terör zanlısı olarak değerlendiriyoruz” dedi.

Polis attığı bir başka tweette ise La Rambla bölgesinin tahliye edildiğini, bu bölgede yaşayanlara tahliye sırasında eşlik edildiğini aktardı.

İlk sağlık müdahaleleri caddede yapıldı

Yerel saatle 17.05 civarında düzenlenen saldırının ardından bölgedekiler koşarak kaçtı.

Ambulanslar bölgeye akın ederken, alan kordon altına alındı. Sağlık ekiplerinin yerde yatan yaralananlara müdahale etti.

Barselona polisinin verdiği bilgiye göre kamyonetin sürücüsü saldırının ardından yürüyerek alandan kaçtı. Güvenlik güçleri sürücüyü arıyor.

Saldırıyla ilişkili olarak ikinci bir kamyonetin de Katalonya’nın küçük bir kasabası olan Vic’te ele geçirildiği bildirildi.

“İki saldırgan Türk restoranına girdi” iddiası

Reuters haber ajansı ise yerel bazı medya kuruluşlarına dayandırdığı haberinde olayın hemen ardından silahlı iki kişinin bir restorana girdiklerini bildirmişti.

El Periodico da gazetesi attığı bir tweette, “La Boquería’ya yakın La Luna de Estambul adlı Türk restoranında rehineler var, burada saklanıyorlar” iddiasında bulunmuştu.

Ancak yetkililer henüz bu haberleri doğrulamadı.

Sosyal medyada yardım kampanyaları

Saldırıdan etkilenen, evlerine ya da kaldıkları otellere ulaşamayan kişilere yardım için sosyal medyada yardım kampanyaları başladı.

Mağdurlara evlerini açmak isteyen, kan bağışında bulunabilecek ya da ulaşım sağlayabilecek Barselonalılar, Facebook üzerinden yardım öneriyor.

Türkiye’den kınama

Türkiye, Barselona’daki saldırıyı kınadı. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler de yer aldı:

“Terör belasının gaddar yüzünü bir kez daha ortaya seren ve tüm insanlığı hedef alan bu menfur saldırılar sonucunda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralananlara acil şifalar diliyoruz.

“Dostumuz ve müttefikimiz İspanya’yla terörizme karşı mücadelede dayanışma içinde olduğumuzu ve gerekli her türlü desteği vermeye devam edeceğimizi bir kez daha yineliyoruz.”

(Kaynak: BBC)

Barselona’da terör saldırısı

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir